ARAZKHABAR.IR

منطقه جنگسر در خوی قطب تامین مواد اولیه سوخت هسته‌ای است


منطقه جنگسر در خوی قطب تامین مواد اولیه سوخت هسته‌ای است آراز خبر-معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: منطقه معدنی جنگسر در شهرستان خوی در شمال استان آذربایجان غربی از قطب‌های تامین مواد اولیه سوخت هسته‌ای و پشتیبان‌کننده تولید برق هسته‌ای خواهد بود.

آراز خبر-معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: منطقه معدنی جنگسر در شهرستان خوی در شمال استان آذربایجان غربی از قطب‌های تامین مواد اولیه سوخت هسته‌ای و پشتیبان‌کننده تولید برق هسته‌ای خواهد بود.

محمد اسلامی روز پنجشنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی مجتمع معدنی و صنعتی شهید باکری (محدوده معدنی جنگسر) در آذربایجان غربی، افزود: محدوده معدنی جنگسر یکی از مناطق مستعد برای استخراج مواد پرتوزا در پشتیبانی و تامین مواد اولیه سوخت هسته‌ای و همچنین عناصر همراه و نادر است.

وی اظهار کرد: بر اساس برآوردهای اولیه در مجموع برای انجام این بخش از پروژه، در چند سال آینده به حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این منطقه نیاز است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه تولید انرژی پاک برای سازمان انرژی اتمی ایران از اهمیت بالایی برخوردار بوده و جزو اولویت‌هاست، ادامه داد: در برنامه راهبردی سازمان شتاب بخشیدن به فعالیت‌ها در مسیر تولید انرژی پاک همیشه در اولویت قرار داشته و در دست پیگیری و اقدام است.

وی اضافه کرد: در این مسیر و فرآیند، بحث کشف ظرفیت‌های معادن یکی از نکات مهم است که با استفاده از ژئوفیزیک هوابرد و در نهایت با عملیات اکتشاف، ذخایر معدنی و عناصر همراه شناسایی می‌شوند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با اشاره به عملیات اکتشاف انجام شده در منطقه جنگسر در آذربایجان غربی، تاکید کرد: عملیات اکتشاف و فاز تفصیلی در این منطقه از سال گذشته شروع و تا به امروز ادامه داشته و این محدوده معدنی یکی از مناطق مستعد است.

اسلامی یادآور شد: ظرفیت این مجتمع معدنی به شکلی است که بدون شک یکی از قطب‌های تامین مواد اولیه سوخت هسته‌ای برای ما خواهد بود و نقش بسزایی در پشتیبانی برنامه تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای که مقام معظم رهبری روی آن تاکید داشتند، دارد.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه در بحث تشخیص و اکتشاف عناصر پرتوزا، بهره‌برداری از عناصر همراه و نادر خاکی اهمیتی دو چندان دارد، گفت: این مساله نکته بسیار مهمی است چرا که این عناصر همراه که با مواد پرتوزا در عملیات اکتشاف بدست می‌آیند، عناصر راهبردی هستند و از قابلیت استفاده در صنایع گوناگون برخوردارند.

وی افزود: در همین زمینه محدوده معدنی جنگسر در مجتمع معدنی و صنعتی شهید «باکری» در استان آذربایجان غربی، یکی از مناطق مستعد ما برای عناصر نادر به شمار می‌آید که روی آن برنامه‌ریزی داریم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با اشاره به اینکه امروز با آغاز عملیات اجرایی در مجتمع صنعتی و معدنی شهید باکری (محدوده معدنی جنگسر)، فاز اجرایی کار در این منطقه آغاز شد، تاکید کرد: در این محدوده در نقطه صفر حرکتی هستیم که از فاز مطالعات خارج شده و کار اجرایی را آغاز می‌کنیم.

اسلامی یادآور شد: یک برنامه زمان‌بندی ۳۰ ماهه در این مجتمع برنامه‌ریزی شده تا کارخانه‌ها به بهره‌برداری برسند اما کار به شکلی است که پیوسته بوده و همزمان شامل بهره‌برداری، احداث و توسعه بخشیدن به مطالعات به ویژه برای فرآوری سایر عناصر همراه مواد پرتوزا است.

وی تاکید کرد: این نقطه آغاز حرکت ما بوده و بدون شک برنامه‌ریزی‌ها به نحوی است که فعالیت‌های خود را در آذربایجان غربی گسترش دهیم تا به بهترین شکل از ظرفیت و ذخایر این منطقه که فرصتی برای مردم استان به شمار می‌آید، بهره برده شود.

معاون رییس جمهور با تشکر از همراهی استاندار آذربایجان غربی، نمایندگان استان، مسوولان محلی، شرکت‌ها و موسسات برای انجام کار در مجتمع معدنی و صنعتی شهید باکری گفت: مطمئنا این همراهی، به پشتیبانی و همدلی کمک خواهد کرد تا خدمتی قوی‌تر و ماندگارتر را برای مردم کشورمان داشته باشیم و این استان از ثمرات آن بهره‌مند شود.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/05/19 03:23 ب.ظ | دفعات بازدید: 3038 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot