ARAZKHABAR.IR

عدم نمایش تمامی اشیاء تاریخی آذربایجان غربی به علت نبود فضای مناسب


عدم نمایش تمامی اشیاء تاریخی آذربایجان غربی به علت نبود فضای مناسب آراز خبر- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی از نمایش تنها 10 تا 15 درصد اشیاء تاریخی خبر داد و گفت: به علت نبود فضای مناسب مابقی اشیائ در مخازن نگداری می شوند.

مرتضی صفری در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک فرا رسیدن هفته میراث‌فرهنگی افزود: در موزه باستان‌شناسی ارومیه ۲۵ هزار شی تاریخی وجود دارد که تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد آنها در معرض نمایش قرار گرفته و برای به نمایش درآمدن تمامی آنها نیاز به توسعه فضای موزه داریم که برای این منظور اجرای پروژه توسعه موزه در سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.

وی  با اشاره به برنامه‌های این هفته گفت: به‌مناسبت روز جهانی موزه‌ها و هفته میراث‌فرهنگی، جام طلای حسنلو از ۲۹ اردیبهشت تا ۴ خرداد ماه در موزه باستان‌شناسی ارومیه به نمایش گذاشته می‌شود.

 صفری اظهار کرد: پس از گذشت چندین سال بار دیگر جام زرین حسنلو نقده به آذربایجان غربی منتقل می‌شود و در موزه باستان‌شناسی ارومیه به نمایش درمی‌آید، علاقه‌مندان به مشاهده این اثر نفیس تاریخی می‌توانند از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ عصر به موزه ارومیه واقع در خیابان شهید بهشتی مراجعه کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود: در حال حاضر ۵۰ اثر تاریخی در سطح استان در حال مرمت هستند که با برگزاری تور آشناسازی خبرنگاران از تعدادی از آنها از جمله مسجد جامع، خانه انصاری، خانه گردشگری و مدرسه ۲۲ بهمن ارومیه بازدید کردند.

وی  ادامه داد: اجرای این پروژه‌های مرمتی نیازمند تامین اعتبار است که خوشبختانه با توجه ویژه مسئولان استانی در سال گذشته اعتبارات ما نسبت به سال‌های ماقبل پنج برابر شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی با اشاره به ثبت ملی ۱۸۰۹ اثر و پنج اثر جهانی در آذربایجان غربی تصریح کرد: امسال نیز پرونده ثبتی برای بیش از ۵۰ اثر تاریخی و فرهنگی سطح استان تهیه شده است که در بین آنها پرونده ثبتی مربوط به دو یادمان شهدا نیز وجود دارد که در صورت ثبت آنها تعداد یادمان‌های شهدای ثبت ملی در آذربایجان غربی به ۸ مورد خواهد رسید. 

صفری با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۵۰ اثر تاریخی در سطح استان در حال مرمت و بازسازی است، گفت: مسجد جامع ارومیه با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال در طول سال‌های گذشته مورد مرمت و احیا قرار گرفته است.

وی در ادامه به مرمت مدرسه ۲۲ بهمن با اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد اشاره کرد و گفت:  این مدرسه تاریخی با کاربری موزه مدرسه، تاریخ و ورزش به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در خصوص خانه انصاری نیز گفت: خانه انصاری ارومیه نیز با هزینه‌کرد ۳۰ میلیارد ریال در حال مرمت بوده و بهسازی و مرمت‌های سازه ای در دیافراگم و کف طبقات، نورپردازی نماها و محوطه پیرامون حیاط ضلع شمالی بنا به مترار حدود ۱۳۰ متر طول، آواربرداری و حذف الحاقات فضاهای داخلی بنا، ساماندهی و اجرای سنگ فرش محوطه، رنگ آمیزی در و پنجره‌های چوبی، ساماندهی و نوسازی کامل سیستم الکتریکی و مکانیکی مجموعه و نازک‌کاری دیوارها، کف‌سازی‌ها و نصب مبلمان بنا از جمله اقداماتی هستند که در این بنا انجام می‌شود.

صفری با بیان اینکه منطقه سیلوانا ارومیه یک منطقه بکر برای جذب گردشگر است، خاطرنشان کرد: در این منطقه آبشارهای طبیعی زیبایی وجود دارد که در نظر داریم در سال جاری زیرساخت‌های گردشگری در اطراف این آبشارها را تقویت کنیم و امسال ۳۰ میلیارد ریال برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری در مسیر آبشار سوله دوکل ارومیه اختصاص یافته است.

 


برچسب ها:

تاریخ: 1403/02/26 05:39 ب.ظ | دفعات بازدید: 2214 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot