ARAZKHABAR.IR

طنین عطر ولایت در آذربایجان غربی


طنین عطر ولایت در آذربایجان غربی آراز خبر-  عطر ولایت  درسراسر آذربایجان غربی به مناسبت عید سعید غدیر خم، از روز پنجشنبه  طنین انداز شد.

آراز خبر-  عطر ولایت  درسراسر آذربایجان غربی به مناسبت عید سعید غدیر خم، از روز پنجشنبه  طنین انداز شد.

به میمنت عید امامت و ولایت و به نشانه ارادت به مولای متقیان امیرالمومنین علی (ع)، عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) از شب گذشته /پنجشنبه/ در مساجد و تکایای مناطق شهری و روستایی، بوستان‌ها و پارک‌های آذربایجان غربی گرد آمده‌ و این عید خجسته را گرامی می‌دارند.

آیین ها و مراسم جشن و شادی به مناسبت عید غدیر طی شب گذشته در بیشتر مساجد و سالن‌های اجتماعات و منازل شخصی مردم در شهرهای مختلف ترتیب یافته که در آن سخنرانان در خصوص فلسفه عید غدیر خم سخنرانی کردند.

همچنین سر در مساجد و تکایا، خیابان‌ها و معابر عمومی، ادارات و اماکن مردمی و عمومی به مناسبت این عید بزرگ، چراغانی و آذین بندی شده است.

در کنار آیین‌های نورافشانی و مداحی‌های دلنشینی که در مرکز استان و سایر شهرها گزارش شده‌ مردم شیفته امامت و ولایت با توزیع شربت و نقل و شیرینی و طعام عید سعید غدیر خم را به یکدیگر تبریک گفتند.

همچنین براساس یک سنت دیرینه مردم استان به میمنت عید سعید غدیر به دیدار سادات می‌روند و این عید بزرگ را تبریک می‌گویند و به تبرک هدیه‌ای از آنان برای افزایش برکت و روزی شان دریافت می‌کنند.

به یمن این روز بزرگ، زوج‌های جوان در اغلب شهرهای آذربایجان غربی آغاز زندگی مشترک خود را جشن گرفتند.

به گفته مسوولان شهری، اجرای برنامه‌های معرفتی و پرده خوانی غدیر در سطح استان برای گروه سنی بزرگسالان و نوجوانان، دعوت از مبلغین کشورهای خارجی، برگزاری جلسات متعدد با فعالان غدیر و هیات‌های مذهبی از جمله آیین‌های گرامیداشت عید بزرگ غدیر در سطح این استان است.

برپایی جشن ۲ روزه غدیر (پنجشنبه و جمعه) هفته جاری در خیابان سردار سلیمانی (امام ۲)، به همراه برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری نیز به مناسبت این جشن فرخنده انجام شد.

آیین‌های جشن و شادی همچنان در یک هفته اخیر همه روزه در حال اجراست تا هرکسی به طریقی مراتب عشق و ارادت خود را به خاندان امامت و ولایت ابراز کند.

ارسال پست‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی به مناسبت سالروز اعلام ولایت امام علی (ع)، ارسال پیامک‌های تلفنی، گفت و گوهای زنده مجازی با علما و روحانیون در راستای تبیین بخش‌های مختلف واقعه غدیرخم و جلب کمک‌های مردمی برای اهدا به نیازمندان از طریق شبکه‌های مجازی از جمله اقداماتی بود که در این حوزه انجام شد.

در کنار این فعالیت‌ها در شبکه مجازی، برخی از جوانان در شهرهای مختلف استان نیز با هزینه شخصی و به صورت رایگان، اقدام به نوشتن اسامی و القاب امام علی (ع) در پشت خودروهای شهروندان کردند که این امر نیز بسیار مورد استقبال مردم و حتی برخی از مسافران تابستانی شهرهای استان به ویژه ارومیه قرار گرفت.

 هجدهم ماه ذیحجه سالروز اعلام ولایت امیر المومنین علی (ع) با دستور الهی توسط پیامبر بزرگوار اسلام (ص) در محلی به نام غدیر خم است.

در این روز بزرگ که همزمان با حجة الوداع پیامبر اعظم (ص) ترتیب یافت، حضرت محمد مصطفی (ص) با جمع کردن تمامی مسلمانان به حج رفته در آن سال، ولایت حضرت امیر المومنین علی (ع) را به گوش مردم رساندند که این امر برطبق آیات قرآن کریم، اکمال دین و اتمام نعمت های الهی بوده است.

این روز، طبق آموزه های اسلامی و روایات صادره از سوی پیامبر اعظم (ص) و ائمه اطهار (ع)، عیداکبر است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/16 09:08 ق.ظ | دفعات بازدید: 2854 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot