ARAZKHABAR.IR

خوب شدن حال کارگر يعني خوب شدن حال کشور


خوب شدن حال کارگر يعني خوب شدن حال کشور بلنداي اقتدار و سربلندي يک سرزمين، در دستان کارگراني کوشا و دلسوز است که با انگيزه و نشاط در راه اعتلاي مملکت اسلامي خويش فعاليت مي‌کنند و در عرصه‌هاي گوناگون فرهنگي، اجتماعي و سياسي که نظام اسلامي به مشارکت آحاد مردم نياز دارد همواره در صف اول حاضرند.

راضيه شکري

دنياي مادي براي کارگر، صرفاً به عنوان وسيله توليدِ ثروت، اهميت قائل است اما اسلام به علت قائل بودن ارزش مبنايي براي کار، کارگر را نيز داراي ارزش ذاتي مي‌داند؛ به‌گونه‌اي که به فرموده پيامبر خاتم(ص)، خداوند هرکسي که کارش را درست، متقن و محکم انجام دهد، دوست دارد.به واقع، هفته کارگر فرصتي مغتنم و نمادين براي تکريم و قدرداني از تلاش کارگران شريف و تبيين منزلت و ارزشمندي کار و ارتقاي فرهنگ کار است؛ و اين بدان معنا نيست که در باقي ايام سال اين مهم در حاشيه قرار مي‌گيرد. چنانکه بنيانگذار نظام مقدس اسلامي امام خميني (ره) در اين باره فرمودند: »اختصاص يک روز يا يک هفته به کارگران شايد به لحاظ تشريفات و تعظيم باشد والاّ هر روز کارگري است و کارگران است بلکه عالم از کار و کارگر تشکيل شده است.«به فرموده رهبر معظم انقلاب، کارگران ستون فقرات اقتصاد کشور هستند. بدون نقش‌آفريني آنها، عرصه کار و توليد و اقتصاد قوام و استحکام لازم را نخواهد داشت؛ به تعبيري کارگران عمود خيمه اقتصاد کشورند و بدون آنها، پرچم اين خيمه به اهتزار در نخواهد آمد. در همين راستا معظم له مي‌فرمايند؛ »کارگران در صف مقدم مقابله با سياست دشمن براي از کار انداختن توليد کشور ايستادند و نگذاشتند اين اتفاق بيافتد و آنچه که در اين زمينه ستون اصلي اين خيمه بود، کارگر بود«. نظر به اين موضوع، يکي از گام‌هاي اساسي در راستاي تحقق شعار سال و رشد توليد مي‌بايست توجه ويژه به قشر کارگر و ارتقاي فرهنگ کار باشد تا در نتيجه بهره‌وري افزايش يافته و منجر به رشد اقتصادي کشور گردد.حضرت آيت الله خامنه اي ، رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از کارگران، با بيان نقش کليدي جامعه کارگري در جهش توليد و بهبود وضع اقتصادي کشور، به تبيين وظايف مسئولان براي حل مشکلات قشرِ قانع و نجيب کارگر پرداختند و گفتند: حال خوب جامعه کارگري، حال ملت را هم خوب خواهد کرد.
ايشان همچنين هدف واقعي آمريکا و غرب از تحريم و فشار بر ايران را، تسليم و تبعيت محض ملت و نظام اسلامي خواندند و تأکيد کردند: ملت بزرگ و ريشه‌دار ايران و جمهوري اسلامي، در مقابل زورگويي و زياده‌خواهي‌ها تسليم نمي‌شود و با تبديل تحريم‌ها به فرصت‌هاي پيشرفت و شکوفايي، به افق روشن آينده دست خواهد يافت.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تشکر صميمانه از تلاش، نجابت و همت جامعه کارگري، بوسه پيامبر(ص) بر دستان پينه‌بسته يک کارگر را بالاترين تجليل از کار و کارگر خواندند و افزودند: اسلام براي کار و عمل، ارزش و احترام ذاتي قائل است و براساس آموزه‌هاي قرآني و روايي، تلاش هر فرد براي کسب روزي و نان حلال، همچون عبادات، عمل صالح محسوب مي‌شود.
ايشان توجه افکار عمومي به »نگاه اسلام به کار و کارگر« را ضرورتي مهم و زمينه‌ساز پيشرفت کشور دانستند و افزودند: دنياي مادي براي کارگر، صرفاً به عنوان وسيله توليدِ ثروت، اهميت قائل است اما اسلام به علت قائل بودن ارزش مبنايي براي کار، کارگر را نيز داراي ارزش ذاتي مي‌داند؛ به‌گونه‌اي که به فرموده پيامبر خاتم(ص)، خداوند هرکسي که کارش را درست، متقن و محکم انجام دهد، دوست دارد.کارگران بازوان حرکت هر جامعه‌اي به سوي رشد، تعالي و شکوفايي هستند بي شک همه پيشرفت‌هاي حاصل در مسير زندگي نشات گرفته از رشد و پويايي فکر و گسترش انديشه‌ورزي است و در هر جامعه‌اي که از فرصت انديشه و بازوي هنرمند کارگران بهتر استفاده شود توسعه و پيشرفت، رونقي دو چندان دارد.تداوم روند کاهش نرخ تورم براي اقتصاد بسيار حائز اهميت است اگر بخواهيم اقتصاد کشور پيشرفت نموده و کارگر در کارخانه، خانه و خيابان از امنيت فکري و شغلي برخوردار باشد، بايد شاخص‌هاي کلان اقتصادي کشورمان در مسير درست قرار بگيرد. بايد اذعان داشت که اقتصاد کشور درست نمي‌شود مگر اينکه از قدرت جذب سرمايه برخوردار باشيم.
اگر زماني مي‌بايست دست دراز کرده و فناوري‌هاي پيشرفته را از کشورهاي ديگر دريافت مي‌کرديم، اما امروز چنين نيست و خودمان فناوري‌هاي پيشرفته در اختيار داريم و مي‌توانيم براي ارتقاء هر چه بيشتر اين فناوري‌ها، با ساير کشورها تعامل کنيم.اگر بتوانيم تورم را به صورت کاهنده ادامه داده، رونق اقتصادي بوجود آوريم و رشد اقتصادي متناسب داشته باشيم و در کنار آن، سرمايه داخلي و خارجي را جذب کرده و بانک‌ها را در مسير رونق اقتصادي فعال کنيم مي‌توانيم به يک قدرت بزرگ اقتصادي تبديل شويم. دولت و مجلس ميبايستي اهتمام ويژه‌اي براي رونق اقتصادي و توليد داشته و کارگران جايگاه مناسب خود را به دست آورند.


برچسب ها:

تاریخ: 1403/02/11 09:38 ق.ظ | دفعات بازدید: 2810 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot