ARAZKHABAR.IR

آذربایجان‌غربی آماده همکاری با عمان در حوزه‌های مختلف است


آذربایجان‌غربی آماده همکاری با عمان در حوزه‌های مختلف است آراز خبر- استاندار آذربایجان غربی گفت: رویکرد دولت سیزدهم، توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه بوده و در این مدت روابط ایران و عمان رو به گسترش بوده است.

محمدصادق معتمدیان،سه شنبه  در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی استان شرقیه شمالی عمان و هیئت همراه، با اشاره به روابط تاریخی و اشتراکات دینی و فرهنگی ایران و عمان، افزود: با توجه به رویکرد صلح جویانه عمان، این کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نقش مهمی در توسعه دیپلماسی منطقه ای ایران داشته است.

وی همچنین با اشاره به عزم جدی دولت سیزدهم برای گسترش روابط با عمان، خاطرنشان کرد: در کنار توسعه روابط سیاسی، روابط اقتصادی دو کشور در دو سال گذشته افزایش یافته و ایران می تواند یکی از شرکای جدی برای تبادل اقتصادی با عمان باشد.

استاندار آذربایجان غربی به قرارگیری استان در مسیر کریدورهای بین المللی اشاره کرد و افزود: بزرگترین منطقه آزاد اقتصادی ایران در آذربایجان غربی مستقر بوده و این استان می تواند نقش مهمی در اتصال کشورهای اوراسیا به خلیج فارس ایفا کند.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه از طریق خطوط ریلی و جاده ای، می توان بندر امام خمینی (ره) را به آذربایجان غربی و سپس بندر مرسین ترکیه متصل کرد، یادآور شد: ۳ فرودگاه بین المللی در آذربایجان غربی مستقر بوده و زمینه برای راه اندازی یک کریدور بین المللی و توسعه روابط اقتصادی با عمان فراهم است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آذربایجان غربی یکی از قطب های کشاورزی ایران بوده و سالانه ۶.۵ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کند، افزود: آذربایجان غربی در کنار تولید انبوه محصولاتی چون سیب، عسل و ...، در حوزه شیلات و محصولات گوشتی کشور نیز نقش مهمی داشته و بزرگترین باغ گردوی خاورمیانه در این استان احداث شده است.

استاندار آذربایجان غربی این استان را یکی از قطب‌های صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی کشور نیز معرفی کرده و گفت:  صنایع تبدیلی استان با ظرفیت تولید ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال فعالیت کرده و با سرمایه گذاری های جدید، ۲ میلیون تن به این ظرفیت اضافه خواهد شد.

معتمدیان همچنین با اعلام آمادگی برای همکاری و صادرات محصولات کشاورزی استان به عمان، افزود: ساخت ماشین آلات صنعتی و کشاورزی، تولید تریلر و کانتینر، ۵ کارخانه سیمان، واحدهای بزرگ نساجی و ... از ظرفیت های دیگر آذربایجان غربی جهت همکاری با عمان است.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های کم نظیر گردشگری آذربایجان غربی، اضافه کرد: مراکز طبیعی و تاریخی دیدنی آذربایجان غربی در کنار ظرفیت گردشگری سلامت با توجه به زیرساخت های بیمارستانی و درمانی، زمینه را برای همکاری و سرمایه گذاری در این حوزه فراهم کرده است.

استاندار آذربایجان غربی این استان را از قطب های معدنی ایران نیز عنوان کرد و افزود: ۵۱ نوع ماده معدنی در آذربایجان غربی شناسایی شده و بزرگترین معادن طلای منطقه در این استان مستقر است.

معتمدیان همچنین با ابراز علاقمندی برای گسترش روابط همه جانبه با استان های عمان، تصریح کرد: همکاری های آذربایجان غربی با عمان، می تواند در حوزه های دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان افزایش یافته و از تفاهمات اتاق های بازرگانی دو استان حمایت خواهیم کرد.

رئیس اتاق بازرگانی استان شرقیه شمالی عمان نیز در این دیدار با بیان اینکه روابطمان با ایران در طول تاریخ برادرانه بوده، گفت: در راستای افزایش حجم تبادلات اقتصادی و فرهنگی با آذربایجان غربی، راه اندازی پرواز مستقیم بین مسقط و ارومیه را پیگیری می کنیم.

به گزارش آراز خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، وی همچنین با تاکید بر گسترش همکاری های اقتصادی با آذربایجان غربی و اتاق بازرگانی ارومیه، افزود: یک تیم رسانه ای از عمان برای معرفی ظرفیت های گردشگری و اقتصادی به آذربایجان غربی سفر خواهند کرد و آماده همکاری برای معرفی این استان به مردم عمان و کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/12/08 03:04 ب.ظ | دفعات بازدید: 2761 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot