ARAZKHABAR.IR

شهرک گلخانه‌ای 150 هکتاری در چالدران راه‌اندازی می‌شود


شهرک گلخانه‌ای 150 هکتاری در چالدران راه‌اندازی می‌شود مدیر شهرک‌های کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: 3 شهرک کشاورزی اعم از (گلخانه ای، دامپروری و شیلاتی) در قالب یک مجموعه بزرگ و حداقل 150 هکتاری در شهرستان چالدران ایجاد می شود.

به گزارش آراز خبر: سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، سعید جفایی در جلسه ای که بدین منظور در سالن جلسات فرمانداری چالدران ترتیب یافت ، با بیان این مطلب افزود: طبق گفت و گوهای انجام شده با اعضا هیئت موسس شرکت تعاونی توسعه و عمران چالدران مقرر شده تا 3شهرک کشاورزی اعم از (گلخانه ای، دامپروری و شیلاتی) هر کدام در قالب یک مجموعه 50 هکتاری و در مجموع150 هکتار در شهرستان چالدران ایجاد شود.
جفایی تصریح کرد: به زودی پیشنهاد تامین اعتبار و سرمایه گذاری این طرح به مجموعه بنیاد علوی و مسئولان مربوطه داده خواهد شد تا با مساعدت و همکاری لازم گامی در راستای توسعه کشاورزی پیشرفته و متراکم در این شهرستان باشد.
وی با اشاره به اینکه سه واحد گلخانه در این شهرستان هم‌اکنون زیر نظر معاونت باغبانی استان فعال است، افزود: در حال حاضر ۴۸۰ هکتار شهرک گلخانه‌ای در آذربایجان غربی وجود دارد.
مدیر شهرک‌های کشاورزی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: توسعه شهرک‌ها همچنان در دستور کار است و به‌زودی تصمیمات و اقدامات انجام شده در شهرستانهای ارومیه، سلماس،بوکان،میاندوآب و سردشت اعلام و وسعت عرصه های این مجموعه از هزار هکتار فراتر خواهد رفت.
وی با بیان اینکه روش‌های واگذاری شهرک‌ها تغییرات مطلوبی دارد، گفت: از این پس واگذاری شهرک‌ها به سرمایه‌گذاران در قالب کارگروه اهلیت سنجی سرمایه‌گذاران خواهد بود که به نوعی تفویض اختیار به استان است.
جفایی ادامه داد: در محدوده حوضه دریاچه ارومیه در شهرک‌هایی که عرصه منابع طبیعی چسبیده به شهرک‌های کشاورزی است به ویژه در شهرستان‌های ارومیه، سلماس و بوکان اجرای گلخانه‌ها تصویب شده‌است.
مدیر شهرک‌های کشاورزی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در محدوده آب‌های مرزی نیز تلاش‌هایی در زمینه بهره‌مندی از ظرفیت این آبها در استان در بحث گلخانه‌ها آغاز شده‌است افزود: ۱۰۰ هکتار زمین در شمال و جنوب استان از جمله شهرهای ماکو، سردشت و پیرانشهر نیز در این راستا شناسایی شده‌است.
وی بیان کرد: توسعه این نوع کشت با استفاده از کمک‌های منابع طبیعی استان نیز جزو برنامه‌ها بوده و تمامی پلاک‌های موجود در این راستا به جهاد کشاورزی معرفی شده است.
مدیر شهرک‌های کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی افزود: شهرک کشاورزی دریاس مهاباد، خلیفه‌لو نقده و چهارقلعه تکاب جزو شهرک‌هایی است که تکمیل شده‌اند و هم اکنون در حال تولید و بهره برداری هستند، ولی برای تکمیل زیرساخت مابقی شهرک‌ها به ۴۶۵ میلیارد ریال اعتبار دیگر مورد نیاز است.
مصرف ۹۰ درصد منابع آبی آذربایجان‌غربی در این بخش از معضلات کشاورزی و مقرون به صرفه نبودن آن است که دولت درصدد است تا با برنامه‌های حمایتی و آموزشی خود این میزان مصرف آب را کاهش دهد و توسعه کشت گلخانه ای یکی از مهمترین راهکارهای آن است.


برچسب ها:

تاریخ: 1399/09/24 12:24 ب.ظ | دفعات بازدید: 233 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot