ARAZKHABAR.IR

۳ میلیارد ریال برای مرمت تپه تاریخی حسنلوی نقده اختصاص یافت


۳ میلیارد ریال برای مرمت تپه تاریخی حسنلوی نقده اختصاص یافت مدیر پایگاه ملی حسنلو نقده گفت: برای مرمت و ساماندهی تپه تاریخی حسنلوی این شهرستان در سال جاری سه میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

گروه خبر:به گزارش آراز خبر،حسن شیری گفت: طی سال‌های اخیر اقدامات مرمتی و ساماندهی محوطه تاریخی حسنلو نقده به صورت مستمر در حال انجام بوده که امسال نیز با تخصیص سه میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی سال مالی ۱۴۰۰ این کار ادامه دارد.

او گفت: اجرای اندود حفاظتی از کاهگل بر روی بقایای معماری، از بین بردن پوشش گیاهی مزاحم، ساماندهی مسیر بازدید شنی و روغن‌کاری مسیر بازدید چوبی، مرمت قسمت‌هایی از بقایای معماری آسیب‌دیده، ساماندهی تابلو‌های معرفی داخل آثار و مقاوم‌سازی ساختمان‌های اداری از مهمترین اقدامات در دست اجرا در این مجموعه است.

مدیر پایگاه ملی حسنلو نقده می گوید: منطقه تاریخی حسنلو در ۸۰ کیلومتری ارومیه و ۹ کیلومتری شهرستان نقده قرار دارد که با قدمت هشت هزار سال یکی از مهمترین سایت‌های باستانی ایران بوده که دارای شهرت جهانی است.

شیری گفت: جام زرین حسنلو یکی از مهمترین آثار مکشوفه از این محوطه تاریخی است که قدمت سه هزار ساله دارد و هم‌اکنون در موزه ملی ایران باستان نگهداری می‌شود.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/05/30 04:35 ب.ظ | دفعات بازدید: 5992 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot