ARAZKHABAR.IR

۳۵ پرونده قتل عمد منجر به قصاص در شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی به سازش ختم شد


 ۳۵ پرونده قتل عمد منجر به قصاص در شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی به سازش ختم شد معاون قضایی دادگستری آذربایجان غربی گفت: نزدیک به نیمی از پرونده های قضایی استان از جمله ۳۵ پرونده قتل عمد در شوراهای حل اختلاف منجر به سازش شده است.

گروه خبر:به گزارش آراز خبر،سازش ۳۵ پرونده قتل عمدی منجر به قصاص نفس با زحمات اعضای شورای حل اختلاف و هسته‌های جهادی بخشایش در ۸ ماه در آذربایجان غربی

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی صبح امروز در همایش گرامیداشت بیستمین سالگرد تاسیس شورا‌های حل اختلاف، که  با حضور جمعی از مسئولان قضایی و اعضای شورا‌های حل اختلاف برگزار شد گفت: شورای حل اختلاف یک نهال نوپا بود که بعد از بیست سال با تلاش و زحمات شما عزیزان به درخت تنومند و پرباری تبدیل شده است

ناصر عتباتی افزود: سازش‌های ارزشمندی در پرونده‌های مهم از جمله پرونده‌های منجر به قصاص نفس با زحمات و تلاش‌های اعضای شورای حل اختلاف استان محقق شده است که نشانگر توان بالای این نهاد مردمی در اصلاح ذات البین و برقراری صلح و سازش در جامعه هست.

وی با بیان اینکه رویکرد اصلی شورا‌های حل اختلاف حرکت به سمت و سوی سازش و قلع ماده نزاع به معنای واقعی می‌باشد ادامه داد: در هشت ماه تعداد ۳۵ فقره پرونده قتل عمدی منجر به قصاص نفس در استان با سازش خاتمه یافته است.

به زودی؛ محاکمه بیش از ۸۰ متهم  پرونده فساد در شهرداری ارومیه 

رئیس کل دادگستری استان اظهار داشت: شورا‌های حل اختلاف با اصلاح ذات البین نه تنها به توسعه فرهنگ و سازش در جامعه کمک می‌کنند بلکه ظرفیت بسیار خوبی را برای محاکم به منظور رسیدگی به پرونده‌های مهم ایجاد می‌کنند که یکی از این پرونده‌ها که محکمه آن در چند روز آینده برگزار می‌شود پرونده معروف فساد در شهرداری ارومیه با و ۴۷ جلد پرونده می‌باشد.

مقام ارشد قضایی استان به ظرفیت خوب شعب روستایی شورا‌های حل اختلاف هم اشاره کرد و گفت: شورا‌های حل اختلاف روستایی برکات زیادی دارد و کمک بزرگی برای ایجاد صلح و سازش هستند که نباید از آن غافل شد و یک برنامه زمان بندی مشخصی برای استفاده حداکثری از این ظرفیت داشت و دادگستری استان نیز هر نوع امکاناتی را که لازم باشد در حد توان خود برای این امر فراهم خواهد نمود.

عتباتی در ادامه تقویت شعب تخصصی شورا‌های حل اختلاف و ارتبط بین واحدهای مددکاری مراجع انتظامی با صلح یاران و استفاده از ظرفیت وکلای مصلح و مشاوران بهزیستی و ورزش و جوانان و صلح یاران دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در توسعه سازش از دیگر مواردی بود که مورد تاکید قرار داد.

رسیدگی به نیمی از پرونده های قضایی استان در شعب شورای حل اختلاف

 معاون قضایی و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان نیز در ابتدای این همایش ضمن تقدیر از تلاش‌های اعضای شورا‌های حل اختلاف و صلح یاران گزارشی از عملکرد شورا‌های حل اختلاف استان در ۷ ماهه اول سال ارائه و گفت: شورا‌های حل اختلاف در استان دارای ۲۱۸ شعبه شهری، ۱۲۴ شعبه روستایی و ۳۲ شعبه اجرای احکام می‌باشد که عمده فعالیت آن‌ها حل و فصل اختلافات می‌باشد.

اسدی افزود: در هفت ماهه اول سال ۴۸ درصد از پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی استان وارد شورا‌های حل اختلاف شده که ۳۱ درصد از این پرونده‌ها منتج به سازش گردیده اند، در میان این سازش‌ها، ۲۴ پرونده قتل بود و با تقویت شعب، صلح یاران و استفاده از ظرفیت مساجد، و ارتباط صلح یاران با واحد‌های مددکاری کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها و تقویت شعب روستایی و شعب زندان قصد داریم برای سال ۱۴۰۲ میزان سازش را به ۴۰ درصد افزایش دهیم.

آزادی ۱۳۸۵ زندانی توسط شعب حل اختلاف آذربایجان غربی 

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان ادامه داد: واحد‌های اجرای احکام شورا‌های حل اختلاف استان هم در ۷ ماهه اول سال جاری توانسته‌اند با کمک خیرین و کمک‌های مردمی تعداد ۱۳۸۵ زندانی را آزاد کنند و در این مدت شورا‌های حل اختلاف استان توانسته ۴۳۰۰ اختلاف خانوادگی که ۹۰۰ اختلاف مربوط به دعوی طلاق می‌باشد را با سازش زوجین ختم به خیر کند و از فروپاشی خانواده‌ها و مشکلات بعدی آن جلوگیری کند.

در پایان این همایش از اعضای منتخب شورا‌های حل اختلاف و صلح یاران برتر با تقدیم لوح تقدیر و هدیه‌ای توسط رئیس کل دادگستری استان تجلیل به عمل آمد.

۱۸ آبان سالروز تاسیس شور‌اهای حل اختلاف است.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/08/24 04:44 ق.ظ | دفعات بازدید: 3081 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot