ARAZKHABAR.IR

۲۰ هزار بیمار مبتلا به فشار و قندخون در آذربایجان‌غربی شناسایی شد


۲۰ هزار بیمار مبتلا به فشار و قندخون در آذربایجان‌غربی شناسایی شد آراز خبر- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: با اجرای طرح غربالگری طب حدود یک ماه گذشته ۲۰ هزار و ۲۴۶ بیمار مبتلا به فشار و قند خون شناسایی شد.

 دکتر احسان ریخته‌گر در این زمینه با اشاره به تداوم اجرای پویش ملی غربالگری دیابت و فشارخون در آذربایجان‌غربی اظهار کرد: از آغاز طرح تاکنون در یک هفته اخیر ۶۴۵ هزار و ۲۱۰ نفر در آذربایجان‌غربی همگام با اجرای پویش ملی سلامت در خصوص فشارخون و دیابت غربالگری شده اند.

وی اضافه کرد: در این غربالگری، ۱۲ هزار و ۱۷ نفر مشکوک به فشارخون بالا و هشت هزار و ۲۲۹ نفر نیز مشکوک به دیابت شناسایی شدند.

ریخته گر ادامه داد: شهروندان می‌توانند برای بررسی وضعیت سلامت خود در قالب غربالگری بیماری‌های دیابت و فشارخون به مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت در استان مراجعه کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه این غربالگری به صورت رایگان انجام می‌شود، افزود: غربالگری بیماری‌های دیابت و فشارخون در «پویش ملی سلامت» به‌صورت سراسری و در تمامی شهرهای کشور در حال انجام است.

ریخته‌گر با بیان اینکه ۳۶.۱ درصد جمعیت هدف در استان غربالگری شده است، گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۱۴۱ هزار و ۸۴۵ نفر بالای ۱۸ سال نیز در صف غربالگری هستند.

وی با بیان اینکه این طرح در تمامی ادارات دولتی، غیردولتی و کارخانجات استان در حال انجام است، اضافه کرد: در صورت مشکوک بودن فرد به بیماری برای تحت نظر و درمان شدن به پزشک متخصص و درمانگاه‌ها ارجاع داده می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی با اشاره به اهمیت غربالگری دیابت و فشارخون بالا، گفت: فشارخون و دیابت ریسک فاکتور ابتلاء به بیماری‌های خطرناکی مانند نارسایی کلیه، سکته قلبی و بیماری‌های چشمی هستند، بنابراین شناسایی زود هنگام و کنترل و درمان آنها می‌تواند نقش مؤثری در پیشگیری از ابتلاء به این بیماری‌ها داشته باشد.

ریخته‌گر با تاکید بر اینکه دیابت و فشارخون بالا درمان قطعی ندارند، افزود: تنها با درمان‌های موجود می‌توان آنها را کنترل کرد و از بروز عوارض جدی جلوگیری کرد، بنابراین بهترین راه شناسایی زودهنگام این بیماری‌ها و کنترل مؤثر آنها است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/09/25 10:57 ق.ظ | دفعات بازدید: 2977 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot