ARAZKHABAR.IR

کنگره ملی شعر اربعین در آذربایجان غربی برگزار شود


کنگره ملی شعر اربعین در آذربایجان غربی برگزار شود آراز خبر- استاندار آذربایجان غربی گفت: انجمن ادبی برگزاری کنگره ملی شعر اربعین را در دستور کار جدی قرار دهد.

محمدصادق معتمدیان روز سه شنبه در دیدار با اعضا و شاعران انجمن ادبی قرار اظهار کرد: انجمن ادبی قرار برای برگزاری کنگره ملی شعر اربعین و فعال‌سازی و تقویت بخش شعر دومین کنگره سرداران آذربایجان‌غربی آماده باشد.

وی افزود: تفکیک حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی از حوزه‌ی امنیتی- انتظامی با توجه به ویژگی‌های استان مرزی آذربایجان‌غربی با هدف تغییر رویکرد امنیتی به استان بود که جهت‌گیری‌های دولت در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی را نیز به تبع آن تغییر داد.

استاندار آذربایجان‌غربی یکی از مشکلات جهان اسلام را اختلافاتی دانست که دشمنان بدان دامن می‌زنند و زبان شعر و هنر را عاملی قوی برای نزدیکی ملت‌ها و از بین بردن اختلافات قلمداد کرد.

معتمدیان برپایی موکب‌های اربعین از سوی شهروندان اهل سنت استان را اتفاقی ممتازی خواند که سبب ایجاد ارتباطات فرهنگی بین مسلمانان منطقه می‌شود که زبان شعر نقش زیادی در توسعه این ارتباطات تازه شکل گرفته دارد.

وی با بیان اینکه این استان جایگاه مهمی در حوزه‌ی تمدنی دارد، تصریح کرد: اقلیم آذربایجان‌غربی با محوریت شهر خوی یکی از سه حوزه تمدنی کشور در کنار حوزه اقلیم خراسان و جاده حکمت (همدان- زنجان) بوده که لازم است برنامه‌های فرهنگی متناسب با این جایگاه در منطقه تدوین و اجرایی کرد.

معتمدیان ادامه داد: وجود ۱۸۰۰ اثر ثبت شده ملی و چند اثر ثبت جهانی در فهرست یونسکو شاخصه‌های مهمی دانست که آذربایجان‌غربی را جز استان‌های تراز اول کشور ساخته است.

استاندار آذربایجان‌غربی از شعر به عنوان یکی از ابزارهایی که می‌تواند بستر معرفی چنین ویژگی‌های به جهان باشد نام برد، یادآور شد: از دست‌اندرکاران انجمن ادبی قرار خواستاریم تا برنامه‌ریزی لازم برای برگزاری کنگره ملی شعر اربعین را در دستور کار جدی قرار دهند و استانداری نیز برای حمایت همه‌جانبه جهت برگزاری باشکوه این کنگره اعلام آمادگی می‌کند.

معتمدیان همچنین با اعلام اینکه آذربایجان‌غربی سال آینده میزبان دومین کنگره ملی سرداران و دوازده هزار شهید استان است، عنوان کرد: از ظرفیت انجمن قرار برای مدیریت بخش شعر این کنگره استفاده شود.

وی از شعرا و فعالین فرهنگی خواست از زبان شعر و هنر برای معرفی جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و تمدنی استان استفاده کنند.

معتمدیان در بخشی از سخنانش با تاکید بر اینکه تقویت همگرایی میان اقوام و مذاهب از اهداف استراتژیک نظام است، خاطرنشان کرد: هرکس خلاف این مساله فکر و عمل کند، مقابل سیاست‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایستاده است.

وی اظهار کرد: یک عده به دنبال این هستند که به خاطر چند رأی و با ایجاد دوقطبی‌های کاذب، مردم را مقابل هم قرار دهند که این اقدامات ثمری ندارد جز بلوکه شدن سرمایه‌های ارزشمند استان.

معتمدیان آذربایجان غربی را سرزمین ناشناخته خواند و تصریح کرد: این استان یک عقب افتادگی تاریخی دارد که باید هنرمندان و شعرا با معرفی ظرفیت‌های ناشناخته آن، برای جبران این عقب افتادگی‌ها کمک کنند.

استاندار آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: حاشیه‌ها و قرار دادن مردم مقابل هم از دیگر عوامل عقب افتادگی استان است که باید برای رفع آن تلاش کرد.


برچسب ها:

تاریخ: 1403/03/15 12:23 ب.ظ | دفعات بازدید: 2050 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot