ARAZKHABAR.IR

کشف و ضبط داروهای گیاهی غیر مجاز در آذربایجان غربی


کشف و ضبط داروهای گیاهی غیر مجاز در آذربایجان غربی سرپرست اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو استان گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون؛ داروهای گیاهی غیر مجاز به ارزش بیش از 600 میلیون ریال در آذربایجان غربی کشف و ضبط شد.

به گزارش آرازخبر، فرزاد صیادی فر اظهار داشت: درحال حاضر در استان 346 باب عطاری وجود دارد که از این تعداد 149 باب در ارومیه در حال فعالیت می باشد.

وی تصریح کرد: در آذربایجان غربی حدود 30 الی 40 عطاری غیر مجاز وجود دارد که این مراکز با صدور مجوزهای لازم از سوی سازمان صنعت و معدن و اتحادیه مربوطه و نیز با اقدامات نظارتی اداره امور فرآورده‌های طبیعی سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی با مشارکت ارگان‌های متولی ساماندهی خواهد شد.

صیادی فر در ادامه به برخی آمار و ارقام حوزه فرآورده های طبیعی سنتی و مکمل در سال جاری اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 71 مورد بازدید از سطح عطاری‌ها انجام شده که 7 باب عطاری غیر مجاز پلمپ و به مراجع قضایی معرفی شده است؛ و تعداد 43765 داروی گیاهی غیر مجاز به ارزش 500.656.658 ریال از عطاری‌های استان جمع آوری شده است.

صیادی‌فر در ادامه در خصوص گرایش مردم به سمت طب سنتی و راه‌اندازی داروخانه طبیعی خاطر نشان کرد: اینکه می‌بایست دسترسی مردم به محصولات سلامت محور بالاخص محصولات دارویی که فرآورده‌های طبیعی و سنتی نیز بخشی از آن می‌باشند تسریع شود شکی وجود ندارد که تاسیس داروخانه‌های گیاهی طبیعی، سنتی و همچنین تجهیز داروخانه‌های موجود به این داروها می‌تواند به تحقق این مهم کمک قابل توجهی نماید.

سرپرست اداره فرآورده‌های طبیعی و سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو استان گفت: به منظور تامین نیاز شهروندان در حال حاظر در استان یک باب داروخانه طب سنتی مجوزدار وجود دارد که در محل معاونت غذا و دارو راه‌اندازی و توسط دکتر داروساز متخصص طب سنتی اداره می شود.تاریخ: 1398/09/04 11:40 ق.ظ | دفعات بازدید: 2970 | چاپ