ARAZKHABAR.IR

کارشناسی املاک قبل از معاملات ملکی در آذربایجان غربی اجرا می شود


 کارشناسی املاک قبل از معاملات ملکی در آذربایجان غربی اجرا می شود رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت؛ دستگاه قضا برای اجرای طرح کارشناسی املاک قبل از معاملات ملکی در استان عزم جدی دارد و باید علاوه بر انجام سازو کارهای اجرایی، فرهنگ سازی مناسبی در جامعه ایجاد شود.

گروه خبر:به گزارش آرازخبر،آقای ناصر عتباتی در جلسه طرح پیشگیرانه کارشناسی املاک قبل از معاملات ملکی که صبح امروز در سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه برگزار شد افزود، بر اساس اعلام قوه قضائیه یک سوم پرونده های تشکیل شده در دستگاه قضا به طور مستقیم یا غیر مستقیم به موضوع املاک و اموال غیر منقول اختصاص دارد که آمار بالایی است.

وی گفت، پارسال در آذربایجان غربی حدود 600 هزار پرونده تشکیل شد که با احتساب یک سوم به عدد 200 هزار پرونده مرتبط با املاک می رسیم که نمی توان از تبعات منفی آن چشم پوشی کرد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی اجرای طرح های پیشگیرانه از اولویت های دستگاه قضا در استان است و دلیل ورود این مجموعه به طرح پیشگیرانه کارشناسی املاک قبل از معاملات ملکی ایجاد امنیت روانی و سالم سازی مناسبات اقتصادی و تجاری شهروندان است.

آقای عتباتی تثبیت مالکیت را از مهمترین نتایج اجرای این طرح کارشناسی دانست و خطاب به مجریان طرح در اتاق اصناف و اتحادیه مساوران املاک استان گفت اجرای این طرح هیچکونه محدودیتی در روند کاری و فعالیتهای اقتصادی شما ایجاد نخواهد کرد و مهمترین ثمره آن قاعده مند کردن امور در این حوزه است.

وی استفاده از ظرفیت های قانونی از جمله مشاوران حقوقی، وکلا و موسسات داوری قانونی در اجرای طرح پیشگیرانه کارشناسی املاک قبل از معاملات ملکی را لازم و ضروری دانست و گفت با فرهنگ سازی مناسب شهروندان با حداقل هزینه های کارشناسی می توانند یک معامله میلیاردی را تضمین کنند.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در پایان تصریح کرد این حجم از پرونده و زندانی در حجم املاک فلج کننده است و دستگاه قضا هیچگونه کارشکنی در اجرای این طرح را تحمل نخواهد کرد و اولین مطالبه گر پیش از مردم دستگاه قضا خواهد بود.

در این جلسه مدیران و نمایندگان دستگاه های مرتبط مشکلات پیش رو در اجرای این طرح را مطرح کردند که یکی از مهمترین آنها طولانی بودن صدور مجوزها و تمکین نکردن مشاوران املاک فاقد مجوز بود که آقای مجیدی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و دیگر مسئولان قضایی حاضر در جلسه دستورات لازم را صادر کردند.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/08/25 11:23 ق.ظ | دفعات بازدید: 3107 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot