ARAZKHABAR.IR

ممنوعیت انتقال و عرضه دام زنده از آذربایجان‌غربی به سایر استانها


ممنوعیت انتقال و عرضه دام زنده از آذربایجان‌غربی به سایر استانها مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا پیشنهاد داد که عرضه دام زنده از استان به سایر مناطق کشور با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، متوقف و انتقال گوشت به صورت کشتار و لاشه انجام شود و این پیشنهاد در نهایت تصویب شد.

به گزارش آرازخبر،  کامیار داهیم مدیر کل دامپزشکی استان در پانزدهمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در محل استانداری آذربایجان‌غربی اظهار داشت: دام زنده از یک سو و فروشندگان و خریداران دام از سوی دیگر ممکن است موجب انتقال ویروس بین استان‌های مختلف کشور شوند و بر همین اساس بهتر است خروج دام زنده از استان متوقف شود. 

وی اضافه کرد: حدود ۸۰۰ نفر در استان دام زنده را به صورت روزانه به خریدارانی در تهران، اصفهان و قم می‌فروشند و گاه و بیگاه نیز به این استان‌ها تردد می‌کنند.

داهیم بیان کرد: شرایط استان در زمان حاضر به گونه‌ای است که باید جلو این نوع تردد به ویژه به استان‌هایی که بیشتر با کرونا درگیر هستند، گرفته شود.

وی اظهار داشت: ۴۰ تا ۴۵ تن گوشت قرمز مصرفی تهران از استان آذربایجان‌غربی تامین می‌شود و انتقال گوشت به جای دام، تعادل عرضه و تقاضا در پایتخت را به هم نمی‌ریزد.

« دکترداهیم» با اشاره به کشتار غیرمجاز دام در روستاها و حاشیه شهرها به ویژه در روزهای منتهی به سیزده بدر و روز طبیعت نیز گفت: هفته آینده تقاضا برای گوشت قرمز افزایش می‌یابد و نباید این افزایش تقاضا به سمت کشتارهای غیرمجاز سوق داده شود.

وی اظهار کرد: در پی افزایش تقاضا و نیز تردد شهروندان در مسیرهای روستایی با کشتارهای غیرمجاز وافری مواجه خواهیم بود و می‌توان پیش‌بینی کرد که هفته آینده یک هفته مخاطره‌آمیز برای استان باشد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: ۲۶ درصد گوشت قرمز استان از کشتار در کنار جاده‌ها و روستاها تامین می‌شود و کنترل بهداشتی آن دشوار است.

وی با اشاره به اینکه حضور عوامل انتظامی در کنار اکیپ‌های نظارت دامپزشکی ضروری است، گفت: باید هماهنگی‌های لازم جهت همکاری در برخورد با این افراد انجام شود و اگر همراهی عوامل انتظامی نباشد، نمی‌توان موضوع را کنترل کرد.

وی با بیان اینکه در کشتار دام در حاشیه شهرها و جاده‌ها هشت مورد مخاطره بهداشتی وجود دارد، گفت: خود دام، ابزار، خود افراد در کشتارهای غیرمجاز بخشی از این مشکلات بهداشتی است.

داهیم با بیان اینکه وظیفه نظارت بر این موارد بر عهده اداره کل دامپزشکی است، افزود: این گوشت‌ها باید جمع‌آوری و معدوم شود زیرا جریمه قضایی در این موارد بازدارنده نیست.

وی با اشاره به کشف، ضبط و معدوم‌سازی ۱۴ تن گوشت غیرمجاز طی ۱۰ روز اخیر اظهار داشت: از ۲۵ اسفند کار نظارت بر عرضه فرآورده‌های خام دامی در استان آغاز و تشدید شده‌ است و این اقدام تا ۱۵ فروردین ادامه دارد.تاریخ: 1399/01/07 06:03 ب.ظ | دفعات بازدید: 3656 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot