ARAZKHABAR.IR

لزوم مدیریت و رفع چالش های بخش تولید و صادرات سیب درختی استان


لزوم مدیریت و رفع چالش های بخش تولید و صادرات سیب درختی استان با وجود اینکه آذربایجان غربی قطب اصلی تولید سیب در کشور محسوب می شود اما به دلیل عدم بازاریابی مطلوب داخلی و صادرات نامناسب هر سال شاهد تجربه تلخ خراب شدن این محصول استراتژیک در استان هستیم، محصولی که روی دست کشاورزان می ماند و همچنان این موضوع یکی از دغدغه های مهم مدیریت استان است.

به گزارش آرازخبر، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به صادرات بخش قابل توجه سیب از استان به کشورهای مختلف دنیا و مشکلات پیش روی صادر کنندگان گفت: صادرات مناسب سیب درختی یکی از دغدغه های مهم مدیریت استان است و ما تمامی تلاش خود را برای رفع موانع و توسعه صادرات سیب از استان بکار می گیریم.

بهنام شهدی در جلسه شورای راهبردی بخش کشاورزی استان که با محوریت بررسی مشکلات تولید و صادرات سیب درختی استان،  در سالن جلسات شهید نیکخواه استانداری برگزار شد، اظهار داشت: چالش استفاده از روش های غیر استاندارد برای جمع آوری سیب صنعتی را می توان از طریق ایجاد کنسرسیومی ما بین واحدهای صنایع تبدیلی و جایگاه های جمع اوری سیب صنعتی  مورد بررسی قرار داد و مرتفع کرد.

شهدی اظهار امیدواری کرد با کمک  تشکل های  کشاورزی و با مشارکت کارخانه های تولید کنساتره بتوانیم با ایجاد جایگاه های مناسب جمع آوری سیب صنعتی ، ضمن جمع آوری بهداشتی سیب، کیفیت تولید کنسانتره در استان را نیز ارتقا دهیم.

وی اضافه کرد: اعطای یارانه های مختلف و مشوق های صادراتی، تدوین بخشنامه ها و اعطای مجوزها و رفع موانع تعرفه ای در برخی از بازارهای هدف می تواند تسریع کننده در امر صادرات محصول سیب درختی باشد.

شهدی با بیان اینکه روند جمع آوری سیب صنعتی در استان باید مدیریت شود، خاطر نشان کرد: چالش های بخش تولید و صادرات سیب درختی استان باید از هم اکنون برای سال آینده مدیریت ، برنامه ریزی و مرتفع شود.

وی تاکید کرد: یکی از مهمترین راهکارهای صادرات محصول کشاورزی در قالب بازارپسند و صادراتی آن، نبود بسته بندی و چینش تفکیک شده و مناسب محصول است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی در ادامه سخنان خود ارتقای کیفیت سیب تولیدی و بالا بردن کیفیت نگهداری سیب در سرخانه ها ،  برند سازی ، درجه بندی و بسته بندی مناسب سیب را از جمله مهمترین عوامل موثر  در بازاریابی و افزایش صادرات سیب استان به کشورهای مختلف عنوان کرد و گفت: با توجه به تولید بیش از یک سوم سیب کشور در آذربایجان غربی ، تصمیم های موثر گرفته شده در حوزه صادرات سیب استان می تواند در صادرات سیب کشور نیز موثر باشد و آذربایجان غربی می تواتند در این زمینه به عنوان الگو در بین استانهای تولید کننده سیب کشور مطرح شود.

* توجه به زیرساخت ها از جمله بسته بندی، بروز رسانی صنایع تبدیلی و واحدهای سردخانه ای موثر در افزایش صادرات سیب استان

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت تولید سیب درختی استان در سال جاری گفت : بر اساس برآوردهای انجام شده امسال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب درختی از باغات استان برداشت شد که از این میزان در حدود ۳۵۰ هزار تن به مصرف صنایع تبدیلی و 50 هزار تن به مصرف تازه خوری رفته است .

جلیلی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی قطب اول تولید سیب درختی کشور را به خود اختصاص داده است، ادامه داد:  امسال در حدود ۷۰۰ هزار تن از محصول تولیدی در سردخانه‌های استان ذخیره‌سازی شد که برای فروش روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی می‌ شود.

وی ادامه داد: در حال حاضرروزانه ۶۰۰ تن محصول سیب درختی از طریق مرزهای مختلف به کشورهای همسایه از قبیل عراق، ترکمنستان، پاکستان و آسیای میانه صادر می شود و امیدواریم تا پایان سال این روند همچنان ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه سیب درختی در تمامی شهرها و مناطق استان کاشت و تولید می‌شود، افزود: بیشترین سطح تولید سیب به ترتیب در شهرستان‌های ارومیه و اشنویه، میاندواب و سلماس و مهاباد است که در این راستا امسال نیز جهت حل مشکل دپوی سیب در کنار جاده ها مجوز ایجاد 43 مرکز خرید سیب با نظارت وکنترل معاونت غذا ودارو وسازمان جهادکشاورزی صادر گردید.

رسول جلیلی افزود: آذربایجان غربی قطب اصلی تولید سیب در کشور است که توجه ویژه به زیرساخت ها از جمله سورت و بسته بندی، بروز رسانی صنایع تبدیلی و تکمیلی و واحدهای سردخانه ای در استان در جهت کمک به افزایش صادرات این محصول ضروری است .

وی خاطر نشان کرد : رفع موانع تعرفه ای در برخی از بازارهای هدف ، مشکلات بازگشت ارزحاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور ، عدم وجود یارانه ها و مشوق های صادراتی به موقع و در حد کفایت و تجهیز ناوگان حمل و نقل به کامیون های یخچال دار از اهم چالش های پیش رو در جهت توسعه صادرات محصول سیب درختی استان است .

این مسئول همچنین عدم آشنایی تولید کنندگان با سلیقه بازارهای هدف ، استفاده از روش های غیر استاندارد برای جمع اوری سیب صنعتی ، هزینه بالای تولید ، تغییرات اقلیمی ، سرمازدگی و عدم استقبال تولید کنندگان از ارقام جدید پایه های رویشی و کمبود اعتبارات مالی برای اصلاح و نوسازی باغات را نیز از مهمترین چالش های بخش تولید سیب درختی عنوان کرد.تاریخ: 1398/09/19 10:23 ق.ظ | دفعات بازدید: 2784 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot