ARAZKHABAR.IR

قافله‌ای که جوانان دم‌بخت از آن عقب ماندند


قافله‌ای که جوانان دم‌بخت از آن عقب ماندند کارشناسان می‌گویند چالش‌هایی مانند بیکاری، محدودیت امکانات فراغتی و... موانعی برای ازدواج جوانان به وجود آورده است.

گروه خبر:ازدواج جوانان بی تردید یکی از مهمترین دغدغه های یک جامعه می‌تواند باشد، به همین دلیل ازدواج جوانان باید اهمیت ویژه ای در سیاست گذاری دولت ها داشته باشد.  پیمان ازدواج به دلیل مشکلات گوناگون جامعه مورد حمله قرار گرفته است. آمارها نشان می‌دهد که ازدواج جوانان به دلیل مسائل اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و یا خانوادگی کاهش یافته است.

با وجود قوانین و مصوبات حمایت و تسهیل در امر ازدواج جوانان هنوز این قشر از جامعه، راه بسیار سختی را برای شروع یک زندگی مشترک درپیش دارند.

محسن حاج‌محمدی، روانشناس و مدرس دانشگاه درباره قانون تسهیل ازدواج جوانان که در سال ۱۳۸۴ تصویب شد، اظهار کرد: این قانون از سال ۱۳۸۴ در کشور تصویب و اجرا شد اما لازمه به نتیجه رسیدن این قانون، بسترسازی است.

وی به اتفاقاتی که بعد از به تصویب رسیدن این قانون افتاده اشاره کرد و گفت: تنها متولی ازدواج و تسهیل در امر ازدواج در کشور که سازمان ملی جوانان بود، از نظر سطحی تبدیل به یک معاونت شد؛ این سازمان مستقل که زیرنظر ریاست جمهوری بود به یک معاونت تخصصی در وزارت ورزش و جوانان تبدیل شد.

حاج‌محمدی اضافه کرد: محقق کردن تسهیل در امر ازدواج کار یک سازمان یا وزارتخانه نیست و باید شهرداری‌ها، تالارها، فرهنگسراها، اردوگاه‌ها و نهاد‌هایی که در بخش اجتماعی فعالیت دارند برای به نتیجه رسیدن، به یکدیگر کمک کنند.

محسن حاج‌محمدی به شاهراه‌های کاهش نرخ ازدواج اشاره کرد و گفت: بالابودن هزینه ازدواج، نداشتن شغل و ترس از ازدواج، شاهراه‌های کاهش نرخ ازدواج هستند.

بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ازدواج  همکاری نکردند

راشد پرستار، دبیر ملی رویش جوانان انقلاب و عضو هیئت مدیره مجمع ملی تشکل‌های جوانان گفت: در سال گذشته ۹ میلیون و امروز ۱۳ میلیون جوان در شرف ازدواج داریم و این افزایش آمار به نقص قانون برمی‌گردد.

وی ادامه داد: اگر تشکیل صندوق ذخیره، ایجاد مسکن موقت، پرداخت کمک هزینه اقتصادی و افزایش خوابگاه‌هایی برای جوانان اتفاق می‌افتاد اکنون این عدد کاهشی بود.

دبیر ملی رویش جوانان انقلاب اضافه کرد: ۸۹ درصد استان‌های ما (حدود ۲۸ استان) ستاد ساماندهی امور جوانان تشکیل نمی‌دهند درحالی‌که در کشور‌های توسعه یافته و همچنین در کشوری مانند افغانستان پارلمان جوانان وجود دارد و جوانان می‌توانند مشکلات خود را به این پارلمان‌ها منتقل کنند اما در کشور ما چنین نهادی وجود نداشته و شاهد مشکلاتی در حوزه جوانان هستیم.

وی گفت: در حال حاضر در کشور، متولی امر ازدواج مشخص نیست.

به گزارش آراز خبربه نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،دبیر ملی رویش جوانان انقلاب ادامه داد: با اینکه تسهیلات ازدواج، بخشنامه شد و وزارت اقتصاد روی آن تاکید کرد اما بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ازدواج در راستای این بخشنامه عمل نکردند و برخی زوجین حدودا هشت ماه است که در صف تسهیلات ازدواج هستند.

دبیر ملی رویش جوانان انقلاب همچنین موانع اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و فردی را علل کاهش ازدواج جوانان دانست.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/07/09 06:16 ب.ظ | دفعات بازدید: 4218 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot