ARAZKHABAR.IR

فاز اول بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور در منطقه آزاد ماکو افتتاح شد


فاز اول بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور در منطقه آزاد ماکو افتتاح شد آراز خبر- فاز اول بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور روز یکشنبه با حضور حجت الله عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در منطقه آزاد ماکو به بهره برداری رسید.

 دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور روز یکشنبه در حاشیه آیین افتتاح این طرح گفت: سرمایه گذاری در این پروژه ای که امروز بخشی از آن به سرانجام رسیده، ۲۰ ماه قبل آغاز شده است.

حجت الله عبدالملکی با اشاره به وسعت ۳۴۰ هکتاری این باغ اضافه کرد: این طرح، بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور است که فاز اول آن ۱۵۰ هکتار را شامل می شود و نهال کاری در آن صورت گرفته است.

وی افزود: تاکنون ۴۰ هزار اصله نهال پسته در این باغ کشت شده و با سیستم های هوشمند آبیاری، تغذیه و کوددهی در این باغ صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه پیش از این، محل احداث باغ یک بیابان بود، اظهار کرد: امروز این کار به ثمر نشسته و این سرمایه گذاری روی زمین است و فاز دوم این طرح نیز به زودی تکمیل خواهد شد که افزایش قابل ملاحظه‌ای روی محصولات باارزش کشاورزی منطقه خواهد داشت.

فاز اول بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور در منطقه آزاد ماکو افتتاح شد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به ظرفیت های منطقه آزاد ماکو در حوزه کشاورزی ادامه داد: علاوه بر باغ پسته ای که امروز فاز اول آن به بهره برداری رسید، یکی از بزرگترین باغ های گردوی جهان نیز در این منطقه در حال احداث بوده و به مرحله کشت نهال رسیده است.

عبدالملکی با بیان اینکه روند احداث این باغ ها بسیار علمی و پیچیده بوده و سرمایه بر است، گفت: برای هر هکتار از این باغ ها تا زمان آغاز بهره برداری، ۱۵ میلیارد ریال هزینه می شود که رقم قابل توجهی است.

وی با تبریک به کارفرما و سرمایه گذار طرح باغ پسته در ماکو افزود: امیدواریم این امر در کنار دیگر اقدامات صورت گرفته روز به روز موجب ارتقای شاخص های منطقه آزاد ماکو باشد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/09/12 10:58 ق.ظ | دفعات بازدید: 2462 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot