ARAZKHABAR.IR

راه نمايي براي ورود به دنياي ارزهاي ديجيتال


راه نمايي براي ورود به دنياي ارزهاي ديجيتال گروه گفتگو: مفاهيم جديدي مانند کريپتوکارنسي يا ارز ديجيتال- بلاک چين- بازار فارکس و موارد ديگري از اين دست کلمات جديدي هستند که در مقوله اقتصاد به ادبيات جهاني و همينطور کشورمان وارد شده اند.

گفتگو از کمال الدين نيک رفتار خياباني

گروه گفتگو: مفاهيم جديدي مانند کريپتوکارنسي يا ارز ديجيتال- بلاک چين- بازار فارکس و موارد ديگري از اين دست کلمات جديدي هستند که در مقوله اقتصاد به ادبيات جهاني و همينطور کشورمان وارد شده اند.

به گزارش آراز خبر،اطلاع رساني درباره اين مقولات از مسئوليت هاي رسانه ها بوده و لذا در اين خصوص گفتگويي با آقاي علي محمدي از مطلعين اين حوزه داشتيم که ماحصل آن به حضور خوانندگان محترم تقديم مي گردد.
سئوال: لطفا خودتان را معرفي کرده و دليل علاقمندي تان به حوزه رمز ارزها را بيان کنيد؟
علي محمدي هستم، دانشجوي علوم پزشکي و مدرس زبان انگليسي.
از اوايل دوران دانشجويي در سال 1397 بنا به توصيه يکي از همکلاسي هايم که در حال حاضر در کشور آمريکا در حال تحصيل هستند به بازارهاي مالي و بالاخص بازار فارکس علاقه مند شدم
منتهي چون زمينه و مطالعه بنيادي در اين خصوص نداشتم، شروع به يادگيري و مطالعه کتاب هايي در رابطه با بازارهاي مالي اعم از: ارز ديجيتال - فارکس و حتي بورس کردم. در طي زمان مطالعه با يکسري از مولفان نام آشناي ايراني و آمريکايي که کتب بسيار ارزشمتدي در رابطه با بازارهاي مالي تاليف کرده بودند، آشنا شدم.
حدودا 2 سال پيش با کتابي به نام "تجزيه و تحليل فني" اثر لري ويليامز آشنا شدم که طي مطالعه و بررسي اين کتاب متوجه شدم که در ميان ترجمه هايي که در کشورمان موجود هست، هيچ مولفي کتاب فوق را به فارسي ترجمه نکرده و لذا با توجه به تسلطي که در زبان انگليسي دارم و سابقه ترجمه يکسري مقالات محدود ISI به فارسي را داشتم، تصميم گرفتم کتاب فوق را با مشورت چند نفر از اساتيد و کارشناسان برجسته شهر تبريز انجام بدهم.
در ابتداي شروع ترجمه کتاب " تجزيه و تحليل فني" با يک مشکل جدي روبرو شدم و آن هم عدم تجربه کافي من در زمينه کار در بازار فارکس و ارز ديجيتال بود و اين سبب شد تا در حين ترجمه شخصا کار در بازارهاي مالي و بخصوص فارکس را شروع کنم.
در ابتدا با سرمايه کمتر و احتياط بالا اين کار را شروع کرده و لغات و اصطلاحات تخصصي بازار هاي مالي را هم جهت ترجمه و هم براي يادگيري و فعاليت خودم در بازارهاي مالي ياد گرفتم و اين سبب شد تا همزمان در حين کسب سود و موفقيت در اين پروسه، ترجمه کتاب هم برايم آسان تر بشود.
خوشبختانه در طي يکسال کار مداوم و با همکاري دوستان و اساتيد برجسته شهر تبريز کار ترجمه را در مهر ماه سال 1400 توسط انتشارات آزادي قلم به اتمام رساندم و خوشبختانه در همان چاپ اول استقبال گسترده اي از کتاب فوق شد و اين کتاب در شهر تهران رکورد فروش قابل توجهي را بنام خود ثبت کرد.
سئوال: ارز ديجيتال چيست؟ لطفا به زبان ساده و خلاصه توضيح بدهيد؟
علي محمدي: کريپتوکارنسي يا ارز ديجيتال به يک سيستم انتقال وجه الکترونيک گفته مي شود که براي تاييد تراکنش ها و تشکيل واحدهاي جديد، متکي به بانک هاي مرکزي نبوده و نيازي به شخص ثالث ندارند. در عوض در سيستم ارزهاي ديجيتال تراکنش ها در يک دفتر کل توزيع شده به نام بلاک چين ثبت و رمزنگاري مي_شوند و اين موضوع امکان پرداخت هاي مستقيم را فراهم مي کند.
از ويژگي هاي اصلي ارز هاي ديجيتال مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
1- حذف واسط ها: گفتيم که رمز ارزها بر پايه ي بلاک چين هستند. در بلاک چين هيچ ارگان مرکزي و شخص ثالثي در امورات مربوط به شبکه دخالت نمي‌کند. ثبت تراکنش‌ها، ساخت بلاک‌ها و بروز‌رساني دفتر کل مرکزي و تمامي امورات بر عهده‌ي اعضاي شبکه مي‌باشد. اين اعضا در پلتفرم‌هاي مختلف، متفاوت هستند. به عنوان مثال در ارز ديجيتال بيت کوين ، ماينرها (Miners) يا استخراج کننده ها به ايجاد تراکنش‌ها و ساخت بلاک‌ها مي‌پردازند و در اتريوم (از نسخه‌ي 2 به بعد) اين کار بر عهده‌ي تصديق کننده ها يا Validator مي‌باشد
2- سريع بودن: حذف واسط‌ها، حذف امورات فيزيکي و تمام ديجيتال بودن عمليات مربوط به رمز ارزها، باعش شده تا انجام انتقالات بين حساب‌ها به سرعت انجام شود. برخلاف بانکداري سنتي که ممکن است چند ساعت و يا چند روز اينکار به طول بينجامد.
3- عدم نياز به احراز هويت: يکي از ويژگي هاي ارزهاي ديجيتال، عدم نياز به احراز هويت است. براي ساخت حساب و انجام تبادلات ارزي، شما تنها نياز به يک آدرس کيف پول داريد و هيچ يک از اطلاعات شما داخل مخزن اطلاعات ارز‌هاي ديجيتال ذخيره مي‌شود.
4- کارمزد کم: حذف تمامي واسط ها باعث شده هزينه‌هاي مربوط به انتقالات ارزي بشدت کاهش پيدا کند. تنها کارمزدي که کاربران پرداخت مي‌کنند، هزينه‌ي في تراکنش ها يا Transaction Fee است که به عنوان حق الزحمه‌ي اعضاي شبکه (ماينرها و تصديق کننده ها) دريافت مي‌شود. در اتريوم اين مقدار با پارامتر Gas Fee شناخته مي‌شود
5- امنيت بالا: ويژگي هاي مهم بلاک چين باعث شده است که امنيت ارزهاي ديجيتال تقريبا به بيشترين حد ممکن خود برسد. وجود الگوريتم هاي اجماع يا Consensus براي ساخت بلاک‌ها، وجود کپي‌ هاي فراوان از مخزن اطلاعات (دفتر کل توزيع شده)، رمز کردن اطلاعات داخل تراکش‌ها و عدم وجود مرکزيت، همه و همه باعث افزايش امنيت رمز ارزها و تقريبا غير قابل هک بودن اين سيستم شده است.
سئوال: فارکس چي هست؟ لطفا در مورد آن توضيح بدهيد؟
علي محمدي: بازار فارکس يک بازار بين‌المللي براي تبديل پول کشورهاي مختلف به هم است. اگر يورو در دست داريد و تمايل داريد که آن را به دلار تبديل کنيد، با چند کليک در بازار فارکس اين امکان را خواهيد داشت. بزرگ ترين بانک اروپا براي تبديل ميلياردها يورو به دلار آمريکا تنها نياز به چند کليک ساده در اين بازار دارد، بنابراين در تعريف اصلي فارکس يک بازار بين‌المللي کاربردي براي تبديل پول‌ها به هم است. استفاده از آن براي سرمايه‌گذاري و خريد نيز يکي از مزيت‌هاي آن است.
سئوال: چگونه مي توان وارد بازارهاي مالي ياد شده شد؟ و يا راه مطمئن اين راه چيست؟
علي محمدي: شما مي توانيد بر اساس نوع فعاليت و ميزان ريسک پذيري خود، يکي از بازارهاي مالي را انتخاب کرده و سپس براي ايجاد حساب در بازار فارکس ابتدا بايد در يک کارگزاري معتبر يا بروکر ثبت نام کنيد. پس از ثبت نام با توجه به دارايي اي که قصد معامله آن را داريد نوع حساب خود را که شامل حساب سهام، استاندارد، ارزهاي ديجيتال و PRO مي شود را انتخاب کرده و در نهايت با تاييد اطلاعات هويتي و اقامتي شما توسط کارگزاري مربوطه، مجاز به انجام معامله شده و مي توانيد فعاليت مالي خود را انجام دهيد.
سئوال: مکانيسم سرمايه گذاري و درآمدزايي در اين بازارها چگونه هست؟
علي محمدي: تفاوت اصلي که در بين بازار فارکس و ساير بازارهاي سرمايه‌گذاري وجود دارد، اين مسئله است که در بازارهاي سرمايه گذاري همانند بورس و يا بازار ارز ديجيتال، شما با پرداخت پول اقدام به خريد يک سهم يا ارز ديجيتال مي‌کنيد و در واقع شما صاحب بخشي از سهام يک شرکت يا تعدادي از يک ارز ديجيتال مي‌شويد و تحويل اين دو را بر عهده مي‌گيريد.
اما بازار فارکس به اين صورت عمل نمي‌کند و شما با خريد يک جفت ارز در واقع آنها را براي خود تحويل نمي‌گيريد و فقط با خريد و فروش هاي خود روند تغييرات قيمتي يک جفت ارز را پيش‌بيني مي‌کنيد تا بتوانيد از نوسانات قيمتي که در داخل بازار و جفت ارزها رخ مي‌دهد بيشترين سود را ببريد. يکي از شناخته‌شده‌ترين روش‌هاي انجام اين‌گونه از معاملات، بازار مشتقات معاملاتي همانند قرارداد اسپات فارکس مي باشد. منظور از اين مشتقات معاملاتي فرآيند و مکانيسمي مي‌باشد که اين امکان را در اختيار شما قرار مي‌دهد تا بدون داشتن يک سهم يا ارز، با پيش‌بيني‌هاي خود از نحوه تغييرات قيمتي يک ارز سود ببريد بدون اينکه صاحب بخشي از سهام آن شرکت يا آن ارز باشيد.
در واقع درست بودن يا نبودن پيش‌بيني‌هاي انجام شده توسط ما تعيين کننده سود کردن و يا ضرر کردن ما مي‌باشد. بالانس حساب يکي از اصلي ترين فاکتورهاي تاثيرگذار در ميزان سود ما در بازار فارکس است و در واقع ميزان موجودي حساب شما تعيين کننده ميزان و حجم معاملات انجام شده توسط شما مي‌باشد. بنابراين اگر شما مي‌خواهيد با حجم هاي بالا مانند يک لات يا 10 لات اقدام به معامله کنيد بايد بالانس حساب بالاتري داشته باشيد و اگر بالانس حساب شما کافي نباشد شما مجبوريد اقدام به معامله با حجم هاي کمتر همانند يک دهم لات يا يک صدم لات کنيد و به تبع حجم پايين معاملات، شما سود کمتري را از تغييرات قيمتي جفت ارزها به دست مي‌آوريد. پس بالانس حساب به صورت مستقيم در ميزان سود شما از بازار فارکس و کسب درآمد فارکس نقش دارد.
نکته ديگري که در ميزان درآمد فارکس کسب شده توسط شما موثر مي‌باشد روش مديريت سرمايه وارد شده به بازار فارکس است. در واقع هر کس با روحيات و ميزان ريسک پذيري خود وارد بازار سرمايه مي‌شود و ميزان پول متفاوتي را در معاملات خود به کار مي‌گيرد.
سئوال: لطفا در اين مورد توضيحات شفاف تري بدهيد؟
علي محمدي: به عنوان مثال اگر دو نفر را در نظر بگيريد که با بالانس حساب يکسان وارد بازار فارکس شدند، از نظر تاثير روحيات متفاوت خود مي‌تواند به صورت زير در ميزان سود کسب شده آنها در مدت يک ماه تاثير گذار باشد، نفر اول آنها روحيه محافظه کارانه دارد و همواره حين انجام معاملات خود استرس داشته و سعي مي‌کند که همه پول و بالانس حساب خود را در معامله به کار نگيرد و يا با حجم هاي کمتري اقدام به انجام معاملات خود کند؛ به همين دليل اين فرد در پايان معاملات خود در طول يک ماه ممکن است که سودي در حدود 10 تا 20 درصد را کسب کند.
اما فردي را در نظر بگيريد که بسيار ريسک پذير مي‌باشد و سعي مي‌کند که با حجم هاي بالاتر نظير دو لات يا سه لات اقدام به انجام معاملات خود کند، اين مسئله باعث مي‌شود که بر خلاف فرد اول در پايان يک ماه معاملاتي سودهاي بسيار زيادي در حد 100 درصد يا بيشتر نيز کسب کند. البته بايد به اين مسئله نيز توجه کنيم که ريسک پذيري بيشتر همواره جوابگو نيست و اگر اين فرد در معامله ضرر کند، ميزان ضررکرد بيشتر از فرد محافظه کار خواهد داشت.
آخرين موردي که مي‌تواند در ميزان سود کسب شده ما در بازار و کسب درآمد فارکس موثر باشد، استراتژي‌هاي معاملاتي ما مي‌باشد. در واقع نقاط ورود و خروج ما به يک جفت ارز مي‌تواند تعيين کننده ميزان سود کسب شده توسط ما باشد.
به دست آوردن استراتژي معاملاتي درست که بتواند باعث افزايش ميزان سوددهي و کاهش ميزان زياندهي ما شود نيازمند مطالعه و داشتن اطلاعات و تجربه بسيار زياد از نحوه انجام معاملات در بازار فارکس مي‌باشد.
سئوال: شما چه توصيه اي به افرادي که به اين بازارهاي مالي دارند، داريد؟
علي محمدي: بازار فارکس بعنوان معتبرترين و مدرن ترين بازارهاي مالي همانطور که مي تواند در کوتاه مدت ميران سوددهي قابل توجهي براي شما داشته باشد، در صورت عدم شناخت کافي و عدم کسب اطلاعات کافي مي تواند ضرردهي بسزايي را براي شما تحميل کند.
پس قبل از ورود به درياي فارکس شناخت کافي از اين بازار بدست آورده و کتاب هاي مربوطه درباره نحوه تريد کردن در اين بازار را بخوانيد و در دوره هاي مربوطه شرکت کنيد.
فراموش نکنيد که بازار فارکس به تنهايي علم مجزايي در بازارهاي مالي محسوب مي شود، پس سعي کنيد همواره اطلاعات خود را بروز کنيد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/12 06:41 ق.ظ | دفعات بازدید: 2488 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot