ARAZKHABAR.IR

راه اندازی قطب مرکز داده در منطقه آزاد ماکو جزو سه قطب اصلی دیتا سنتر کشور


راه اندازی قطب مرکز داده در منطقه آزاد ماکو جزو سه قطب اصلی دیتا سنتر کشور مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی از راه اندازی قطب مرکز داده در منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از سه قطب اصلی دیتا سنتر کشور خبر داد.

به گزارش آرازخبر، قاسم جلیلی نژاد در نشست خبری با اصحاب رسانه با تاکید بر اینکه در حال حاضر خیز خوب در حوزه فناوری اطلاعات در استان برداشته شده، اظهار داشت: قطب مرکز داده در منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از سه قطب اصلی دیتا سنتر کشور راه اندازی می شود.

وی همچنین از راه اندازی ایستگاه فضایی سلماس جزو 4 ایستگاه فضایی کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر دو ایستگاه فضایی در کشور فعالیت دارد که مقرر گردیده دو ایستگاه فضایی دیگر در استان های آذربایجان غربی و خراسان شمالی ایجاد گردد و در این راستا تا کنون مناقصه و تحویل زمین ایستگاه فضایی سلماس به اتمام رسیده است.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: تاکنون ارتقا بیش از 100 سایت از 2G به 3G و 4G در استان انجام شده که بستر ارائه اینترنت پرسرعت فراهم شده است.

وی با اعلام اینکه 80 درصد روستاهای بالای 20 خانوار استان از زیرساخت اینترنتی برخوردار بوده و طبق برنامه ریزی تلاش بر این است تا پایان برنامه ششم توسعه 100 درصد روستاهای بالای 20 خانوار استان از اینترنت پر سرعت برخوردار شوند، تصریح کرد: 99.4 درصد جمعیت آذربایجان غربی از پوشش ارتباطات تلفن همراه برخوردار هستند که میانگین کشوری در این حوزه 96.5 درصد می باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بالای 71 درصد روستاهای استان از سه خدمت اصلی تلفن ثابت، تلفن همراه و اینترنت برخوردارهستند، ادامه داد: ضریب نفوذ اینترنت تلفن همراه در آذربایجان غربی 127 درصد بوده و ضریب نفوذ دیتای تلفن همراه استان نیز 74 درصد است.

وی یادآور شد: به منظور کاهش شکاف دیجیتالی شهر و روستا 56 دستگاه  ATM در دفاتر پیشخوان روستایی استان نصب شده و در فاز دوم اجرای این طرح نیز 46 دستگاهATM دیگر در روستاها نصب می شود.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی اعلام کرد: طی سال گذشته یک هزار و 409 روستا در استان زیرساخت اینترنت پرسرعت فراهم شده و در فاز دوم نیز پوشش یک هزار و 142 روستا در نظر گرفته شده که از این تعداد پوشش 267 روستا انجام شده است و ۹۰ درصد تامین زیرساخت و کارهای زیر بنایی 875 روستای باقی مانده از فاز دوم نیز انجام شده است.

وی تعداد کل مشترکین اینترنت سیار در استان را  2 میلیون و 200 هزار مشترک عنوان کرد و افزود: یک میلیون و 126 هزار مشترک از اپراتور همراه اول، 996 هزار مشترک از اپراتور ایرانسل و 78‌هزار مشترک از اپراتور رایتل استفاره می کنند.

وی متذکر شد: با توجه به کوهستانی بودن استان آذربایجان غربی برطرف کردن نقاط کور در استان پیگیری می شود و در این راستا مقرر گردیده مشکل نقاط کور در 200 کیلومتر از جاده های اصلی استان برطرف شود که بالای 70 درصد این مشکل برطرف شده و 30 درصد باقیمانده اگر زیرساخت برق و جاده فراهم گردد اقدام خواهد شد.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی با بیان اینکه در حوزه صنعت برنامه های موبایلی، آذربایجان غربی در سطح کشور رتبه چهارم را داراست، ادامه داد: 13 هزار برنامه ایجاد شده در کافه بازار مربوط به آذربایجان غربی است.

 

 


برچسب ها: فناوری اطلاعات

تاریخ: 1398/11/16 01:04 ب.ظ | دفعات بازدید: 500 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot