ARAZKHABAR.IR

جلوگیری از اطاله دادرسی با نهادینه سازی دادرسی الکترونیکی


جلوگیری از اطاله دادرسی با نهادینه سازی  دادرسی الکترونیکی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: دادرسی الکترونیکی باید نهادینه شود تا سرعت لازم در رسیدگی و به حداقل رسیدن اوقات رسیدگی بدست آید و همچنین از اطاله دادرسی جلوگیری شود.

به گزارش آرازخبر، علی اکبر گروسی در اولین جلسه شورای معاونین دادگستری استان که با رعایت کلیه جوانب بهداشتی برگزار می شد اظهارداشت: از معاونین محترم و روساء و دادستانهای حوزه های قضایی و کلیه همکاران عزیز در استان به لحاظ تلاش و کوشش جهادی ایشان در سال 98 در مختومه نمودن پرونده های معوق که نتایج ارزشمندی به همراه داشت تشکر و قدردانی می کنم.
وی افزود: در سال 98 با تلاش و کار جهادی توانستیم 75 درصد از پرونده های معوق و مسن سال های گذشته در شعب محاکم استان و 84 در صد از پروندهای معوق شوراهای حل اختلاف و 36 درصد از پروندهای اجرای احکام را مختومه کنیم که از این نظر دارای رتبه دوم کشوری می باشیم که در نوع خود کار بی نظیر و ماندگاری بود و در سال جاری نیز این تلاش جهادی ادامه خواهد داشت تا انشاءا.. دارسی ها در استان بروز شود به ویژه دادرسی الکترونیکی باید نهادینه شود تا سرعت لازم در رسیدگی و به حداقل رسیدن اوقات رسیدگی بدست آید و همچنین از اطاله دادرسی جلوگیری شود.

وی افزود: از این لحاظ در سال 98 استان آذربایجان غربی در سطح کشور در خصوص ایجاد حساب کاربری(ثنا) – ثبت صد درصد پرونده های شورای حل اختلاف و اجرای lanpos در شعب اجرای احکام کیفری دارای رتبه اول و از لحاظ استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس رتبه سوم و از لحاظ ارسال نامه به کلانتریها و ارتباط مکانیزه با آنها رتبه چهارم، استفاده از اتوماسیون اداری و نامه های مکانیزه شبکه ملی عدالت (شبکه دولت) – استعلامات صورت گرفته و نرخ رسیدگی دارای رتبه پنجم و از نظر استفاده از سامانه سمپ دارای رتبه نهم می باشد.
گروسی افزود: در سال 98 میزان ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی در استان به 92 درصد رسید و استان از این حیث رتبه سوم کشوری را با فاصله بسیار اندک با استان های ردیف اول و دوم حائز گردید. همچنین دادگستری استان آذربایجان غربی در سال 98 از نظر میزان درآمد در رتبه دوم کشوری قرار دارد.
گروسی ادامه داد: بیماری کرونا که از اواخر سال 98 در جهان شیوع پیدا کرده است همه معادلات جهانی را به هم ریخته است و در کشور ما هم ویروس کوید 19 تاثیرات زیادی در امور داشته است.
امسال سال جهش تولید نامگذاری شده است ان شاء الله مدد خواهیم گرفت از حضرت حق و در جهت تحقق شعار رهبر معظم انقلاب با تمام توان و قدرت تلاش خواهیم کرد، همانطور که در سال گذشته حمایت قضایی بسیار خوبی از رونق تولید در دادگستری استان به عمل آمد و نتایج خوبی هم حاصل شد.
وی در ادامه ضمن اشاره به جلسه شورای روسای کل دادگستری ها با ریاست معظم قوه قضائیه بیان داشت: ریاست محترم قوه تاکید به مبارزه با فساد و مظاهر آن در جامعه داشت و نیز حفظ کرامت مراجعین دستگاه قضایی و توسعه دادرسی الکترونیک هم مورد تاکید ایشان بود که دادگستری استان هم رهنودها و سیاستهای اعلامی ایشان را با توان و قدرت مضاعف عملیاتی خواهد نمود.
گروسی افزود: توجه به مردم حتی در راهروهای ادارات باید مورد توجه ما باشد و لحظه ای در انجام امور مردم کوتاهی نکنیم. شیوع کرونا نباید ما را از انجام وظایف مقرر قانونی متوقف کند خصوصاً مباحث نظارتی و هماهنگی اگر به صورت حضوری فعلاً ممکن نیست باید با رعایت پروتکل های بهداشتی بصورت مجازی و دورکاری انجام گیرند. در این راستا دستورالعمل 22 بندی معاون محترم اول قوه قضائیه دارای اهمیت ویژه ای هست که ان شاء الله بندهای این دستورالعمل در کل دستگاه قضایی استان به مرحله اجرا درخواهد آمد.
گروسی ادامه داد: دورکاری و رعایت فاصله اجتماعی می تواند در جلوگیری از شیوع کرونا بسیار مهم باشد و اقدامات خوبی درخصوص ورود و خروج مراجعین به دادگستری ها انجام شده است و باید با شدت و حدت لازم برای حفظ سلامت همکاران و مراجعه کنندگان این کنترل ها در ورودی مجتمع ها رعایت شوند تا شرایط سخت کنونی را با سلامت پشت سر بگذاریم.
این مقام قضایی اضافه کرد: درخصوص دستورالعل معاون محترم قوه در مورد دورکاری نیاز است که به صورت مبسوط در صدا و سیمای استان اطلاع رسانی شود تا نیازی به مراجعه حضوری مردم به دادگستری ها نباشد و زیرساختهای ویدیو کنفرانس در دادگستری استان فراهم است و در روزهای آتی ارتباط گیری با حوزه های قضایی و مردم و اصحاب پرونده توسط ویدیو کنفرانس عملیاتی و اجرایی خواهد شد.تاریخ: 1399/01/30 07:50 ب.ظ | دفعات بازدید: 4881 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot