ARAZKHABAR.IR

جام طلای حسنلوی نقده پس از 14 سال در ارومیه رونمایی شد


جام طلای حسنلوی نقده پس از 14 سال در ارومیه رونمایی شد آراز خبر-  آیین رونمایی نمایش از جام طلای حسنلو به مناسبت روز جهانی موزه ها با حضور مسئولان استانی در موزه باستان شناسی ارومیه برگزار شد.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی  روز شنبه در این مراسم با اشاره به اهمیت توجه به توسعه فضای موزه ای استان، افزود: توسعه فضای موزه ای و زیر ساختهای این بخش بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد. 

رضا ابراهیمی ادامه داد: با توسعه فضای موزه‌ای فرصتی برای نمایش آثار تاریخی و آشنا شدن آحاد مردم با پیشینه و تاریخ گذشتگان است. 

جام طلایی سه هزار ساله حسنلو، اثری شگفت‌انگیز و خیره کننده است که در آوار یک ساختمان سوخته در تپه دژ حسنلو در سال ۱۹۵۸ میلادی (۱۳۳۷ هجری شمسی) توسط تیم آمریکایی رابرت دایسون که در منطقه در حال کاوش بودند، کشف شد. 

این ظرف از جنس طلا و ۹۵۰ گرم وزن، ۲۰ سانتیمتر ارتفاع و لبه ای به قطر ۱۸ سانتیمتر دارد. 

این جام طلایی از ۲۹ اردیبهشت به مدت ۲ هفته در موزه باستانی شناسی ارومیه از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ برای بازدید علاقه مندان به نمایش گذاشته می شود.

گفتنی است ۱۲۰ اثر تاریخی و کمتر دیده شده که در موزه ملی نگهداری می شود به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز موزه ها  در ۱۱ استان به نمایش گذاشته می شود. 


برچسب ها:

تاریخ: 1403/02/29 11:33 ق.ظ | دفعات بازدید: 2241 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot