ARAZKHABAR.IR

بیش از ۷۶۰ هزار نفر در آذربایجان‌غربی غربالگری دیابت و فشار خون شدند


بیش از ۷۶۰ هزار نفر در آذربایجان‌غربی غربالگری دیابت و فشار خون شدند آراز خبر- رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: ۷۶۱ هزار و ۳۶۹ نفر طی ۴۰ روز گذشته در خصوص بیماری هایی نظیر فشارخون و دیابت در استان غربالگری شده اند.

دکتر مریم یزدی‌زاده روز چهارشنبه در گفت و گویی با تاکید بر لزوم اجرای پویش ملی غربالگری دیابت و فشارخون در جامعه هدف آذربایجان‌غربی اظهار کرد: با آغاز این طرح ملی از ۲۰ آبان ماه تاکنون ۲۵ هزار و ۳۳۰ در آذربایجان‌غربی مشکوک به فشار خون و دیابت شناسایی شده اند.

وی افزود: در این غربالگری، ۱۵ هزار و ۱۷۲ نفر مشکوک به فشارخون بالا و ۱۰ هزار و ۱۵۸ نفر نیز مشکوک به دیابت شناسایی شده و به مراکز درمانی یا پزشک ارجاع داده شده اند.

وی ادامه داد: شهروندان می‌توانند برای بررسی وضعیت سلامت خود در قالب غربالگری بیماری‌های دیابت و فشارخون به مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت در استان مراجعه کنند.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ۴۲.۶ درصد جمعیت هدف در استان غربالگری شده است، اضافه کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۲۵ هزار و ۶۸۶ نفر بالای ۱۸ سال نیز در صف غربالگری قرار دارند.

یزدی زاده با بیان اینکه این غربالگری به صورت رایگان انجام می‌شود، افزود: «پویش ملی سلامت» به‌صورت سراسری و در تمامی شهرهای کشور در حال انجام است.

وی با بیان اینکه این طرح در تمامی ادارات دولتی، غیردولتی و کارخانجات استان در حال انجام است، اضافه کرد: در صورت مشکوک بودن فرد به بیماری برای تحت نظر و درمان شدن به پزشک متخصص و درمانگاه‌ها ارجاع داده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دیابت و فشارخون بالا درمان قطعی ندارند، افزود: تنها با درمان‌های موجود می‌توان آنها را کنترل کرد و از بروز عوارض جدی جلوگیری کرد، بنابراین بهترین راه شناسایی زودهنگام این بیماری‌ها و کنترل موثر آنها است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/09/29 10:17 ق.ظ | دفعات بازدید: 2686 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot