ARAZKHABAR.IR

افزایش دما و برداشت از آب های زیر زمینی عامل کاهش تراز دریاچه ارومیه


افزایش دما و برداشت از آب های زیر زمینی عامل کاهش تراز دریاچه ارومیه آراز خبر-  معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به کاهش بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: افزایش دما در آذربایجان غربی و برداشت های صورت گرفته به ویژه از آب‌های زیرزمینی، آبخوان های حوضه آبریز دریاچه ارومیه را دچار مشکل کرده است.

آراز خبر-  معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به کاهش بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: افزایش دما در آذربایجان غربی و برداشت های صورت گرفته به ویژه از آب‌های زیرزمینی، آبخوان های حوضه آبریز دریاچه ارومیه را دچار مشکل کرده است.

یاسر رهبردین با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه در حال حاضر به یک هزار کیلومتر مربع می‌رسد، افزود: امسال وضعیت بارشی خوبی به ویژه در مقایسه با درازمدت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نداشته و میزان آب معادل برف در استان نیز به ۸۰ میلیون مترمکعب رسید؛ در حالی که متوسط پنج ساله این شاخص ۵۲۰ میلیون مترمکعب بوده و در برخی مناطق نیز به یک میلیارد مترمکعب می‌رسید.

وی همچنین ادامه داد: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه یک هزار و ۲۷۰ متر و ۱۸ سانتی متر است و یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب نیز آب دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با قدردانی از مردم برای توجه به احیای دریاچه ارومیه، تاکید کرد: دولت نیز توجه ویژه‌ای به این موضوع مهم داشته و اعتبارات ویژه برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است.

رهبردین همچنین با اشاره به بهره برداری از تونل انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه توسط رئیس جمهور گفت: یکی از طرح‌هایی که در راستای احیای دریاچه ارومیه به انجام رسید، اتمام و بهره برداری طرح انتقال آب از کانی سیب بود که بزرگترین طرح محیط زیستی کشور و غرب آسیا به شمار می‌رود.

وی در ادامه یادآور شد: با توجه ویژه دولت سیزدهم و پیگیری صورت گرفته، سد، تونل انتقال، کانال انتقال و زیرساخت‌های مورد نیاز در رودخانه گدار اجرایی و این طرح اسفند سال گذشته به بهره‌برداری رسید.

رهبردین همچنین اضافه کرد: در فاز اول این طرح، ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال از این سد به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود و طرح‌های مکمل و دیگر نیز در آینده نزدیک به کمک احیای دریاچه خواهند آمد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه در چهار ماه، ۲ جلسه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برای احیای دریاچه ارومیه برگزار شد، افزود: ماحصل این جلسات، اختصاص اعتبارات مناسب و سرعت بخشیدن به اجرای طرح‌های سخت افزاری و البته نرم افزاری بود.

رهبردین همچنین با اشاره به وعده افتتاح طرح‌های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه در هر سه ماه، تاکید کرد: دومین طرح که در این خصوص اجرایی و افتتاح شد، مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال ۱۱ کیلومتری می باشد که ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده و علاوه بر انتقال پساب تصفیه شده به دریاچه، در حل بحث‌های زیست محیطی نیز بسیار موثر است.

وی در ادامه با تاکید بر اتمام طرح های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه، گفت: در زمینه سخت افزاری اقدامات دیگری نیز در دستور کار بوده و در هفته دولت امسال، سد چپرآباد آبگیری می‌شود که آب را از سیلوه به دریاچه ارومیه هدایت می‌کند و از این محل ۹۰ میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه سرازیر خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به نگاه ویژه دولت به اختصاص اعتبار لازم برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه، ادامه داد: فاز دوم انتقال آب از کانی سیب و بند بادین آباد در حال اجرا بوده و امسال ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که از محل آن، طرح‌های سخت افزاری اجرایی خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تغییر کاربری‌ها و افزایش مصرف در بخش کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طول سالیان گذشته اتفاق افتاده و مربوط به بیش از ۲۰ سال گذشته است، یادآور شد: یکی از اقداماتی که در دستور کار قرار دارد، اجرای طرح‌های نرم افزاری و کاهش مصرف آب با مشارکت مردم و بهره برداران بخش کشاورزی است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، رهبردین در پایان با تاکید بر صرفه جویی آب در بخش های مختلف در استان، اظهار کرد: ۹۰ درصد آب در حوضه دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و اگر ۱۰ درصد نیز صرفه جویی داشته باشیم، رقم قابل توجهی خواهد شد که به روند احیای دریاچه کمک شایانی می‌کند.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/28 09:07 ق.ظ | دفعات بازدید: 3248 | چاپ

آرازخبر
1402/04/28 14:45
بی کفایتی و بی تدبیری مدیران عامل خشکی دریاچه هست نه افزایش دما


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot