ARAZKHABAR.IR

آذربایجان‌غربی آمادگی ایجاد منطقه آزاد مشترک با ترکیه را دارد


آذربایجان‌غربی آمادگی ایجاد منطقه آزاد مشترک با ترکیه را دارد اراز خبر- ستاندار آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به زیرساخت‌ها و سیاست کاری دولت سیزدهم، جمهوری اسلامی ایران و این استان، آمادگی راه‌اندازی اولین منطقه آزاد مشترک تجاری با ترکیه را داراست.

به گزارش آراز خبر، محمدصادق معتمدیان بعد از ظهر یکشنبه یکشنبه در دیدار با سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه، با اشاره به اهداف ۲ کشور برای توسعه همکاری‌های همه جانبه با توجه به اشتراکات فرهنگی، دینی و اجتماعی بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه اظهار کرد: اشتراک ۵۶۶ کیلومتری مرزی میان ۲ کشور و آن هم در آذربایجان غربی، نشان از نقش کلیدی منطقه برای توسعه همه جانبه همکاری‌هاست و استان‌های مرزی ترکیه نیز می‌توانند در گسترش این روابط بسیار مؤثر باشند.

وی با اشاره به هدف گذاری ۲ کشور برای تحقق مبادلات تجاری تا سقف ۳۰ میلیارد دلار اضافه کرد: استفاده از ظرفیت‌های مختلف تجاری و اقتصادی و بازگشایی مرزها و پایانه‌های جدید می‌تواند در رسیدن به این هدف مهم مؤثر باشد.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: با همکاری طرفین می‌توان مبادلات در پایانه‌های مرزی این استان و استان‌های مرزی ترکیه را روان‌سازی کرد.

معتمدیان با بیان ظرفیت ارتباطی و حمل و نقل ریلی بین ۲ کشور از طریق مرز ریلی رازی - کاپی کوی افزود: از مسیر ریلی ایران و ترکیه با وجود داشتن ظرفیت قابل توجه، استفاده چندانی نمی‌شود که با ساماندهی مناسب می‌توان برای تجارت‌های بزرگ بین‌المللی، آن را احیا کرد.

وی با اشاره به تصویب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و صنعتی سرو در مرز ایران و ترکیه و در نزدیک ترین مناطق به ارومیه، مرکز آذربایجان غربی گفت: با توجه به محدودیت‌های جغرافیایی درصدد آن بودیم تا این منطقه به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود که اکنون با توسعه ۲۰ برابری آماده همکاری توسعه بخش در این زمینه هستیم.

آذربایجان غربی تنها استان مرزی کشورمان با ترکیه بوده و بیش از ۵۶۰ کیلومتر مرز با این کشور دارد؛ در طول این مرز سه پایانه رسمی سرو - اسندره، رازی - کاپی کوی و بازرگان - گوربولاغ فعال بوده و روند تجارت ۲ کشور اغلب از این طریق انجام می‌شود.

 

ترکیه آماده رفع موانع تبادلات تجاری با ایران است

 

سرکنسول ترکیه در ارومیه گفت:ترکیه آماده رفع موانع تبادلات تجاری با ایران است.

 عادل جونیت آکبال  نیز در این دیداربا ابراز خرسندی از حضور خود در این کنسول‌گری گفت: فرهنگ غنی و کهن منطقه آذربایجان غربی و مردمان خوب این منطقه در کنار وجود اشتراکات فرهنگی و اجتماعی بین ۲ کشور بسیار حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: باید موانع تبادلات اقتصادی بین ۲ کشور ایران و ترکیه تسهیل شود که در این خصوص همه اهتمام خود را به کار خواهیم گرفت.

آکبال افزود: با تمام توان برای رفع موانع کاری و پیشبرد اهداف اقتصادی، اجتماعی و امنیتی بین ۲ کشور تلاش خواهیم کرد تا ظرفیت‌های همکاری ایران و ترکیه بیش از پیش به منصه ظهور برسد.

وی با اشاره به همایش آتی استانداران آذربایجان غربی و استان‌های مرزی ترکیه در شهر وان اضافه کرد: به زودی با برگزاری این همایش، نشست‌های تخصصی بین استانداران ۲ طرف برگزار خواهد شد که اهتمام برای این امر، نشان از عزم جدی برای رفع موانع مرزی است.

سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه با بیان اینکه ۷۰ درصد موضوعات میان ۲ کشور مربوط به استان‌های مرزی و آذربایجان‌غربی است، افزود: برای بالا بردن سطح تجارت همه جانبه باید زیرساخت‌های هدف را نیز تأمین کرد و از این رو درصدد رفع مشکلات ساختمانی مرزی از سمت ترکیه در پایانه هم مرز با بازرگان هستیم.

آکبال با قدردانی از توجه ویژه استاندار آذربایجان غربی در راستای توسعه همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه گفت: مردم ترکیه و جمهوری اسلامی ایران سالیان سال است که همچون دوست و برادر بدون هیچ مشکلی در کنار یکدیگر بوده‌اند و این روند با نگاه ویژه مسؤولان ۲ طرف به ویژه استاندار آذربایجان غربی روز به روز بهتر خواهد شد.

آذربایجان غربی تنها استان مرزی کشورمان با ترکیه بوده و بیش از ۵۶۰ کیلومتر مرز با این کشور دارد؛ در طول این مرز سه پایانه رسمی سرو - اسندره، رازی - کاپی کوی و بازرگان - گوربولاغ فعال بوده و روند تجارت ۲ کشور اغلب از این طریق انجام می‌شود.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/06/12 04:10 ب.ظ | دفعات بازدید: 3146 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot