ARAZKHABAR.IR

ورود مرغ از 15 اسفند به بازار


 ورود مرغ از 15 اسفند به بازار با توجه به افزایش تقاضای بازار، در حال حاضر بیش از ۵ میلیون قطعه، جوجه ریزی در مرغداری های استان انجام گرفته که رکورد جدیدی در استان به شمار می رود و فراوانی در عرضه از 15 اسفند شروع می شود».

به گزارش آراز خبر به  نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی؛ رسول جلیلی اظهار داشت: در حالی که مصرف مورد نیاز مردم استان در ایام پر مصرف سه میلیون و 800 هزار قطعه است، در بهمن ماه جوجه ریزی در مرغداری‌های استان برای اولین بار در طی سال‌های اخیر، به تعداد 5 میلیون و 227 هزار قطعه انجام گرفته است که در نوع خود بی‌سابقه است.

وی افزود: مرغ‌های گوشتی تولیدی حاصل از این میزان جوجه‌ریزی انجام گرفته و از 15 اسفند ماه وارد بازار مصرف خواهد شد و هیچ کمبودی در تامین مرغ استان وجود ندارد، حتی مازاد بر مصرف نیز در اسفند ماه تولید شده است.

جلیلی با تاکید بر لزوم تشدید نظارت بر توزیع مناسب مرغ در شهرهای مختلف استان گفت: با وجود کشتار  مرغ مازاد بر نیاز استان، متاسفانه نظارت کافی بر روند توزیع مرغ در استان صورت نمی گیرد و این مسئله موجب سوء استفاده سود جویان شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: فروش مرغ خارج از قیمت مصوب کارگروه تنظیم بازار یعنی هر کیلو بیشتر از 20هزار و 400 تومان غیر قانونی است و در صورت عرضه مرغ بیشتر از نرخ دولتی با متخلفان برخورد می شود.

وی بیان کرد: در مقطعی از فصول سال در استانهای همسایه از جمله آذربایجان‌شرقی و استانهای مرکزی و تهران، کمبود تولید مرغ آماده طبخ و مشکل افزایش قیمت وجود دارد که به دلیل تامین نیاز خود از استان باعث ایجاد کمبود در بازار می شوند و طبق مصوبه ستاد تنطیم بازار کشور نباید مرغ از استان خارج شود و نظارت دستگاه‌های ذیربط بر افزایش قیمت و ساماندهی این موضوع نیز باید بیش از پیش افزایش یابد.

جلیلی، وجود دلالان و واسطه ها در عرضه مرغ در سطح بازار،  خروج  مرغ پر کن آماده طبخ از مبادی غیر قانونی و کشتارگاه ها، کشتار کن‌های روزمزدی و همچنین قطعه بندی مرغ را از مهمترین عوامل تاثیرگزار در بروز وضعیت فعلی عرضه این محصول در بازار عنوان کرد.

 وی خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار کشور، درج قیمت مرغ به قیمت مصوب بر روی بسته بندی در کشتارگاه‌ها الزامی است.

جلیلی همچنین با تاکید بر اینکه تمامی نهاده های دامی مرغداران با ارز دولتی در اختیار آنان قرار می‌گیرد، افزود: هر گونه فروش مرغ و تخم مرغ خارج از قیمت مصوب کارگروه تنظیم بازار غیر قانونی است.

وی ابراز امیدواری کرد با تشدید نظارت دستگاه های اجرایی ذیربط ، با توجه به حجم بالای مرغ آماده طبخ تولیدی در استان در بهمن ماه ، از 15 اسفند ماه با فراوانی در عرضه مرغ در سطح استان مواجه خواهیم شد .

جلیلی با اینکه مردم در روزهای پایانی سال نگران کمبود مرغ در بازار نباشند، تاکید کرد: از ابتدا مشکل تامین مرغ در استان وجود نداشته و فقط به خاطر جو روانی کاذب ایجاد شده در جامعه و وجود دلالان و واسطه ها باعث ایجاد آشفتگی در بازار مرغ  و ایجاد صف های طولانی و سردرگمی مردم استان شده است.

وی همچنین اذعان داشت: آذربایجان‌غربی یکی از قطب های مهم تولید مرغ در سطح کشور به شمار می رود و برنامه ریزی لازم برای ایام شب عید نیز انجام گرفته و هیچ گونه کمبودی در این زمینه نخواهیم داشت.


برچسب ها:

تاریخ: 1399/12/12 06:30 ب.ظ | دفعات بازدید: 237 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot