ARAZKHABAR.IR

مقابله با گرد و غبار در دریاچه ارومیه


مقابله با گرد و غبار در  دریاچه ارومیه مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: یکی از کانون های گرد و غبار در استان حاشیه دریاچه ارومیه است و در این راستا ۱۹/۵ کیلومتر کمربند حفاظتی نیز در حاشیه دریاچه ارومیه احداث شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با تاکید بر اهمیت حفظ مراتع نیز گفت، حفاظت از مراتع از چند جهت دارای اهمیت است و وجود این مراتع یکی از منابع اصلی جلوگیری از حوادث غیر متقربه مثل سیل و رانش زمین است

وی اضافه کرد :استان آذربایجان غربی دارای دو میلیون و هفتصد و پنجاه هزار هکتار منابع طبیعی است که از این میان ۱۰۶ هزار هکتار جنگل کاری شده است.

قاسمی ادامه داد: با اشاره به طرح های اجرایی این نهاد در سالهای قبل نیز گفت: در سال ۹۹-۹۸ طرح های بسیار مهمی صورت گرفته است که توزیع رایگان آبگرمکن های خورشیدی در میان جنگل نشینان توزیع کرده ایم که از این میان ۱۲۰ دستگاه در سال ۹۹ توزیع شده است.

قاسمی اظهار کرد: با به اشاره اجرای طرح های آبخیزداری در استان گفت :در سال ۹۹ تعداد ۲۳ طرح آبخیزداری با اعتباری بالغ بر ۲۸ میلیارد تومان اعتبار افتتاح شده است که در این خصوص نیز استان ما رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: با اجرای این تعداد طرح آبخیزداری، ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی ملی آذربایجان غربی تحت پوشش این طرح ها قرار گرفت که زمینه بهبود وضعیت آبی آنها و همچنین افزایش باروری در این مناطق فراهم خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه داد: برای اجرای این طرح ها بیش از ۶۰ هزار مترمکعب عملیات عمرانی از جمله خشکه چینی، عملیات گابیونی و بتنی ملاتی انجام شده است.

قاسمی اضافه  کرد: اجرای طرح آبخیزداری در بالادست شهر ارومیه که موجب رفع مشکل سیلاب در مناطق کوهستانی این منطقه از شهر می شد، یکی از مهمترین اقداماتی بود که انجام شد و نتایج آن، بسیار درخشان بود.

قاسمی ادامه داد  گفت: با اجرای این طرح، در بارش قابل توجه دهها میلی متری باران طی روزهای گذشته در ارومیه، هیچ مشکلی برای ساکنان شهر ارومیه ایجاد نشد.

وی با اشاره به دیگر مزیت های اجرای طرح های آبخیزداری در آذربایجان غربی افزود: با توجه به اینکه به ازای هر هکتار عملیات آبخیز، ۵۳۰ میلیون مترمکعب استحصال آب صورت می گیرد، امسال حدود ۸۰ میلیون مترمکعب استحصال آب زیرزمینی با اجرای طرح های مصوب سال جاری انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه داد: همچنین عملیات آبخیزداری انجام شده طی سال جاری از بروز یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن فرسایش خاک در استان جلوگیری کرده است.


برچسب ها:

تاریخ: 1399/12/17 07:29 ب.ظ | دفعات بازدید: 146 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot