ARAZKHABAR.IR

سد اشنویه فردا پنجشنبه به بهره‌برداری می‌رسد


سد اشنویه فردا پنجشنبه به بهره‌برداری می‌رسد سد اشنویه (چپرآباد) از نوع خاکی با هسته رسی است که با ۲۴۴ میلیارد تومان اعتبار دولتی با اشتغالزایی برای ۸۰۰ نفر به طور مستقیم و دو هزار نفر دیگر به طور غیر مستقیم احداث شده است؛ این سد مخزنی به حجم کل ۴۶ میلیون متر مکعب دارد.

سد اشنویه (چپرآباد) از نوع خاکی با هسته رسی است که با ۲۴۴ میلیارد تومان اعتبار دولتی با اشتغالزایی برای ۸۰۰ نفر به طور مستقیم و دو هزار نفر دیگر به طور غیر مستقیم احداث شده است؛ این سد مخزنی به حجم کل ۴۶ میلیون متر مکعب دارد.

این طرح بر روی رودخانه کانی‌رش از سرشاخه‌های کوچک رودخانه گدار احداث شده است و از طریق کانال سد جلدیان بخشی از آب مازاد سد سیلوه پیرانشهر را به رودخانه گدار و از آن طرق به دریاچه ارومیه خواهد رساند.

هم اکنون سد چپرآباد امکان تامین آب شرب شهر‌های اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار به میزان ۱۲.۳ میلیون مترمکعب خواهد داشت و آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه به میزان یک هزار و ۱۰۰ هکتار را نیز تامین خواهد کرد.

با بهره برداری از سد اشنویه میزان برداشت از رودخانه گدار کاهش یافته و امکان تامین ۲۳۷ میلیون مترمکعب آب از طریق رودخانه گدار به دریاچه ارومیه نیز فراهم خواهد شد.

سد چپرآباد در ۱۰ کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی بوده که طول تاج آن ۴۸۸ و عرض تاج ۱۰ متر می‌باشد و با اعتباری بالغ بر ۳۲۴ میلیارد تومان اجرا شده و درعملیات ساخت سد بیش از ۱ میلیون و ۸۹۰ هزار مترمکعب خاکبرداری و سنگ‌برداری صورت گرفته همچنین بیش از یک هزار تن آرماتور بندی، ۲۳ هزار مترمکعب بتن ریزی و ۱۱۵ کیلومتر حفاری و تزریق انجام شده است.


برچسب ها:

تاریخ: 1399/04/11 11:36 ق.ظ | دفعات بازدید: 148 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot