ARAZKHABAR.IR

رهاسازی آب سد سیلوه به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد


رهاسازی آب سد سیلوه به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد آراز خبر-استاندار آذربایجان غربی و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: امروز،۳۰ آذرماه، اولین رهاسازی آب از سد سیلوه به سمت کانی سیب و سپس دریاچه ارومیه آغاز شده که رهاسازی آب از سدها برای اولین بار در این فصل انجام می گیرد.

محمدصادق معتمدیان،ظهر روز پنجشنبه در بازدید از پروژه های احیای دریاچه ارومیه در جمع خبرنگاران با تاکید بر اجرای سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه، افزود: با توجه به شرایط خاص دریاچه ارومیه و اهتمام وزارت نیرو، برنامه های رهاسازی آب از پشت سدها و رودخانه های فاقد سد به سمت این دریاچه از امروز آغاز می شود.

وی همچنین با اشاره به کاهش ۲۹ درصدی بارندگی های پاییزی در آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: علیرغم پیش بینی های هواشناسی مبنی بر بارش فرانرمال در پاییز امسال، متاسفانه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه حدود ۴۵ درصد کاهش بارندگی داشتیم.

استاندار آذربایجان غربی و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به اهمیت رهاسازی آب سدها به دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و افزود: با برنامه ریزی های انجام شده، حجم آب رهاسازی شده از پشت سدها و رودخانه های فاقد سد به سمت دریاچه ارومیه، به بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه میزان تحویل آب در ایستگاه های هیدرومتری مستقر در ورودی دریاچه ارومیه محاسبه خواهد شد، تصریح کرد: با تدابیر اندیشیده شده، حجم آب دریافتی دریاچه ارومیه به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

استاندار آذربایجان غربی و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در پایان گفت: در فصل کشاورزی قرار نداریم و هیچ اضافه برداشتی از طرف کشاورزان صورت نمی گیرد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/09/30 11:59 ق.ظ | دفعات بازدید: 3093 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot