ARAZKHABAR.IR

خط لوله انتقال سوخت تبریز- خوی- ارومیه افتتاح شد


خط لوله انتقال سوخت تبریز- خوی- ارومیه افتتاح شد مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: خط لوله انتقال سوخت تبریز- خوی - ارومیه با هدف جابه‌جایی فرآورده‌های نفتی شمالغرب کشور به بهره‌برداری رسید.

به گزارش آراز خبر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ارومیه، کرامت ویس‌کرمی روز دوشنبه در حاشیه افتتاح این طرح نفتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جزئیات این خط لوله، اظهار کرد: خط لوله تبریز- خوی - ارومیه شامل احداث یک رشته خط لوله ۱۴ اینچ، طول ۲۲۰ کیلومتر و یک رشته خط لوله انشعابی از خوی به سلماس به طول ۳۶ کیلومتر است.

وی با بیان اینکه این خط انتقال شامل یک اتصال ۱۶ کیلومتری بین پایانه جدید به پایانه قدیم نیز می‌شود، افزود: احداث تاسیسات مربوطه شامل تغییرات تلمبه‌خانه در تبریز و پایانه ارومیه نیز بخشی از این طرح است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه عملیات اجرایی این خط لوله از سال ۱۳۹۲ آغاز شده است، افزود: برای اتمام این خط انتقال بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و جدا از آن ۱۴ میلیون یورو نیز هزینه ارزی انجام شده است.

کرمی با تاکید بر اینکه سرمایه این خط انتقال از منابع داخلی تامین شده است، گفت: در مجموع ظرفیت انتقال این خط بیش از ۶۰ هزار بشکه در روز است.

این پروژه به صورت PC در شرایطی به یک پیمانکار داخلی (رامپکو) واگذار شد که بخش E (مهندسی) آن از قبل توسط شرکت ملی مهندسی ساختمان نفت ایران انجام شده است.

هم اکنون انتقال فرآورده‌های مورد نیاز بخشی از استان کردستان و آذربایجان غربی با استفاده از خط لوله قدیم جنوب واقع در دریاچه ارومیه (با ظرفیت ۶۵ هزار بشکه در روز) و تردد تانکرهای سوخت در جاده‌های این مناطق تامین می شود.

با راه اندازی این خط لوله از تردد حدود ۷۵۰ تانکر تریلی حامل سوخت در جاده‌های این استان جلوگیری می شود که ثمرات بسیاری برای توسعه در پی خواهد داشت.

 


برچسب ها:

تاریخ: 1399/12/05 08:03 ق.ظ | دفعات بازدید: 251 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot