ARAZKHABAR.IR

افزایش 20 درصدی دستگیری شکارچیان غیر مجاز در آذربایجان غربی


افزایش 20 درصدی دستگیری شکارچیان غیر مجاز در آذربایجان غربی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی:امسال میزان دستگیری شکارچیان غیرمجاز و کشفیات یگان حفاظت محیط زیست در استان، ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد

به علت اهمیت ملی، منطقه ای و بین المللی  زیستگاههای حیات وحش و به منظور حفظ تعادل اکولوژیکی و اهمیت و نقشی که حیوانات و پرندگان در زنجیره حیات طبیعی ایفا می‌کنند، کانون هایی از استان آذربایجان غربی به عنوان مناطق حفاظتی شناسایی شده تا اقدامات لازم برای جلوگیری از شکار بی رویه و انقراض نسل وحوش و نیز حفاظت از این مناطق از دستبرد متجاوزان زیست محیطی به عمل آید.

منطقه حفاظت شده پارک ملی دریاچه ارومیه، منطقه حفاظت شده (مراکان) و منطقه حفاظت شده آغ گل از مهم ترین این مناطق هستند.

به منظور تأمین امنیت جانوران پنج منطقه نیز از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی منطقه شکار ممنوع اعلام شده است که شامل دره شهیدان بین ارومیه و اشنویه، زرآباد خوی، آغ گل ماکو، دشت بیان شاهین دژ و نیزارهای کوه قیط میمند شهرستان نقده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی در این زمینه گفت: امسال میزان دستگیری شکارچیان غیرمجاز و کشفیات یگان حفاظت محیط زیست در استان، ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

 نظری افزود: ۲۴۱ نفر شکارچی متخلف طی سال‌جاری در استان دستگیر شده که اتهام آنها، شکار انواع پرندگان، کل و بز بوده است.

وی با اشاره به اینکه از این افراد ۷۵ قبضه اسلحه نیز کشف شده و در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته است، گفت: در این راستا و با پیگیری ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان ۳۰۰ قطعه پرنده زینتی نیز که سودجویان قصد قاچاق از استان را داشتند، کشف و ضبط شده‌است.

نظری ادامه داد: هم اکنون ۱۰۰ نفر محیط بان در استان مشغول حفاظت از حیات وحش و مناطق حفاظت شده به مساحت ۶۸۰ هزار هکتار هستند.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی و تجهیزات انفرادی در راستای حفاظت از محیط زیست در آذربایجان غربی، گفت: با تقویت اعتبار و با افزایش نیروی این بخش می‌توان از شکار حیات وحش و قاچاق پرندگان به شکل چشمگیری جلوگیری کرد.

نظری گفت: اوج کار محیط بانان استان از فصل پاییز شروع می‌شود و این افراد سعی می‌کنند با توجه به وضعیت زیستگاهها حضور خود را در این ایام تقویت کنند.

وی از مردم خواست تا در خصوص تخلفات شکار،  صید و زنده گیری پرندگان شکاری همکاری های لازم را با مجموعه محیط زیست داشته باشند تا به نحو مطلوبی از ذخایر ژنتیکی استان و کشور حراست و حفاظت شود.
نظری افزود: همچنین در این ارتباط هماهنگی لازم با نیروی انتظامی استان آذربایجان غربی برای همکاری در بازدید از حیات وحش و مناطق احتمالی تردد قاچاقچیان پرنده انجام می ‌شود.


برچسب ها:

تاریخ: 1399/09/04 11:00 ق.ظ | دفعات بازدید: 135 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot