ARAZKHABAR.IR

۷۰۰خانوار متقاضی طرح جوانی جمعیت آذربایجان‌غربی صاحب زمین شدند


۷۰۰خانوار متقاضی طرح جوانی جمعیت آذربایجان‌غربی صاحب زمین شدند آراز خبر- مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: این استان در طرح قانون جوانی جمعیت فعال بوده و تاکنون برای ۷۰۰ متقاضی تخصیص زمین داده است.

محسن حمزه‌لو عصر چهارشنبه شورای مسکن استان افزود: در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، برای این تعداد متقاضی ۳۱۰ قطعه زمین مسکونی تخصیص یافته و به منظور حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت، وزارت راه و شهرسازی مکلف بوده در سال ۱۴۰۲ یک قطعه زمین به صورت رایگان در قالب شرایط مندرج در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، به خانواده‌های دارای چهار فرزند اختصاص دهد.

وی با اشاره به روند اجرای طرح نوسازی مساکن در قالب طرح بازآفرینی شهری، اظهار کرد: برنامه ۲ ساله بازآفرینی شهری برای نوسازی واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری در آذربایجان‌غربی ۱۶ هزار و ۲۰۵ واحد بوده که ۸۷ درصد این برنامه محقق شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی ادامه داد: تاکنون ۱۱ هزار و ۸۳۸ واحد مسکونی در سامانه ستاد ملی ثبت شده است و پروانه ساختمانی دریافت کرده‌اند.

حمزه‌لو ادامه داد: طرح بسته‌های تشویقی برای اجرا در محلات بافت فرسوده ۱۶ شهر استان که دارای محلات هدف بازآفرینی شهری هستند، به تصویب کمیسیون ماده ۵ آذربایجان غربی رسیده و اعمال تخفیف و تسهیلات این بخش به متقاضیان به مرحله اجرایی وارد شده است.

وی گفت: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی از طرح‌های نوسازی مسکن بازآفرینی شهری در آذربایجان‌غربی تا پایان سال آماده بهره‌برداری می‌شود.

حمزه لو با اشاره به روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در آذربایجان‌غربی، بیان کرد: اراضی مورد نیاز برای ساخت ۱۸۸ هزار و ۱۲۰ واحد مسکونی تأمین شده و مشکلی از بابت تأمین زمین برای اجرای طرح‌های نهضت ملی مسکن وجود ندارد.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی با اشاره به روند آماده‌سازی اراضی طرح نهضت ملی مسکن، گفت: تاکنون ۳۶۰ هکتار زمین با قابلیت بارگذاری ۱۸ هزار واحد در آذربایجان‌غربی آماده‌سازی برای اجرای طرح‌های نهضت ملی مسکن شده است.

حمزه‌لو افزود: همچنین در حال حاضر مطالعات آماده‌سازی ۴۳۶ هکتار زمین برای اجرای طرح‌های نهضت ملی مسکن به اتمام رسیده و آماده آغاز عملیات آماده‌سازی است.

وی با اشاره به روند اجرای طرح‌های مسکن مهر نیز، بیان کرد: ۶۳۶ واحد باقی مانده که روند رسیدگی به مشکلات این واحدها در دست اقدام است تا این مساکن باقی مانده نیز به متقاضیان واگذار شود.

به گفته وی، بر اساس آمارهای موجود ۳۷ شهر آذربایجان‌غربی دارای محدوده بافت فرسوده، ۹ شهر دارای محدوده سکونت‌گاه‌های غیر رسمی و ۷ شهر دارای محدوده تاریخی است.

حمزه‌لو اضافه کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته در مجموع ۵ هزار و ۸۸۱ هکتار محدوده بازآفرینی شهری در آذربایجان‌غربی وجود دارد.

وی ادامه داد: توسعه زیر ساخت‌های مسکن ارزان در قالب شهرک سازی و توسعه شهرک‌ها از برنامه‌های مهم است که با جدیت در ۶ شهر آذربایجان‌غربی دنبال می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی تاکید کرد: در بخش شهرک سازی ۳ هزار و ۸۶ هکتار زمین در شهرهای آذربایجان‌غربی در دست مطالعه و امکان سنجی برای شهرک سازی است و روند ایجاد شهرک‌های جدید مسکن تسریع می‌یابد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/10/20 10:37 ب.ظ | دفعات بازدید: 2701 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot