ARAZKHABAR.IR

 ۳۵ درصد آب در شبکه توزیع ارومیه هدر می‌رود


 ۳۵ درصد آب در شبکه توزیع ارومیه هدر می‌رود آراز خبر- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی گفت: یک چهارم شبکه آبرسانی ارومیه فرسوده است.

به گزارش آراز خبر، محمد اشرفی در جمع خبرنگاران گفت: طول خط لوله توزیع آب ارومیه ۱۹۵۰ کیلومتر است که ۵۰۰ کیلومتر آن فرسوده و نیاز به اصلاح دارد.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های تامین اعتبار برای اصلاح شبکه، موضوع تبصره ۳ است که در این خصوص شورای شهر حمایت لازم را ندارد ضمن اینکه برخی از شبکه‌های آب شهر ارومیه عمری بیش از ۴۰ سال دارد.

او در پاسخ به سوالی درخصوص چرایی ناهماهنگی در اجرای پروژه‌های بخصوص با شهرداری و از بین بردن آسفالت خیابان‌ها گفت: این مورد را رد نمی‌کنیم ولی اکنون در مسیرهایی با آسفالت جدید اجازه کندوکاو داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ۲هزار و ۸ روستا در قالب ۸۷ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش خدمات آبفای استان هستند، افزود: نزدیک به صد درصد جمعیت شهری استان از خدمات آب شرب و بهداشتی بهره مند هستندکه از میانگین کشوری بالاتر است.

اشرفی، مطلوبیت میکروبی آب شرب استان را ۱۰۰ درصد و مطلوبیت کلر باقی مانده را در شهر ۹۹.۵ درصد و در روستاها ۹۷ درصد عنوان کرد.

وی با بیان اینکه الگوی مصرف آب ماهانه هر مشترک در استان، متوسط ۱۶ مترمکعب است، گفت: ۶۱ درصد از مشترکین شهری و ۴۹ درصد از مشترکین روستایی ماهانه، زیر الگوی مصرف آب دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص کاهش ذخیره آب سد شهرچای و احتمال بروز مشکلات جدی برای تامین آب شرب ارومیه در آینده گفت: تمام منابع تامین آب بصورت اولویت‌بندی برای مصرف شرب، زیست محیطی و کشاورزی انجام گرفته و سد شهرچای با اولویت جدی تامین آب شرب مدنظر است و در این خصوص حفاری ۱۰ چاه در اطراف شهرچای برنامه‌ریزی شده که شهرداری همکاری لازم در این زمینه را ندارد.

اشرافی پرت آب (آب بدون درآمد) در استان را ۳۵ درصد عنوان کرد.

وی در خاتمه موضوع قرائت نشدن آب برخی روستاها در ۸ تا ۱۰ دوره متوالی را تایید و از حل نسبی موضوع خبرداد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/08/24 01:01 ب.ظ | دفعات بازدید: 2165 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot