ARAZKHABAR.IR

گونه جدید گیاهی به همت بانوی محقق سازمان تات ثبت جهانی شد


گونه جدید گیاهی به همت بانوی محقق سازمان تات ثبت جهانی شد آراز خبر- به همت بانوی محقق ارومیه‌ای از محققان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات)، گونه جدید گیاهی شناسایی و در زمره گیاهان نادر جهانی ثبت شد.

آراز خبر- به همت بانوی محقق ارومیه‌ای از محققان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات)، گونه جدید گیاهی شناسایی و در زمره گیاهان نادر جهانی ثبت شد.

گونه جدید گیاهی با نام «سیلن لولک آبادنسیس» به همت بانوی محقق ارومیه‌ای این سازمان شناسایی و در زمره گیاهان نادر جهانی ثبت شد.

«مهناز حیدری ریکان» محقق و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و منابع طبیعی و آموزش کشاورزی آذربایجان‌ غربی با اشاره به این که این گیاه در اجرای پایان‌نامه دکتری وی شناسایی و به جهان معرفی شده است، گفت: این گیاه نادر در محل رویشگاه مرز مشترک استان‌های آذربایجان ‌غربی و زنجان شناسایی شد.

وی افزود: در محل رویشگاه این گونه نادر جهانی فقط یک گونه دیده شد و اکنون تنها نمونه این گیاه به عنوان یک سرمایه ملی در هرباریوم مرکزی واقع در موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور نگهداری می‌شود.

«سیدرضا صفوی» استادیار پژوهش موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور نیز با اشاره به این که این گیاه جزو ۸۰۰ نمونه تیپ گیاهی است که توسط گیاه‌شناسان از سطح کره خاکی برای نخستین بار جمع‌آوری شده است، گفت: این گونه جزو نمونه‌های گیاهی نادر کشور بوده و با تلاش زیاد از طبیعت جمع‌آوری شده است.

وی افزود: این گونه گیاهی بسیار حائز اهمیت است، زیرا با معرفی این گیاه تحقیقات بیشتری در زمینه انقراض گونه گیاهی در کشور انجام شود و شناخت ما در تنوع گیاهی کشور افزایش پیدا خواهد کرد.

غنی‌سازی بانک‌های ژن گیاهی در کشور و استان و کاشت گیاهان دارویی در حال انقراض از مهمترین اهداف و طرح‌های در حال اجرای این بانوی گیاه‌شناس نخبه است. وی تاکنون ۲۴۰ گونه گیاهی نادر و انحصاری را برای مجموعه گیاه‌شناسی کشور فهرست و تعیین جایگاه کرده است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/18 06:52 ب.ظ | دفعات بازدید: 2846 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot