ARAZKHABAR.IR

کشت دیم در آذربایجان غربی


کشت دیم در آذربایجان غربی همزمان با آغاز کشت پاییزه در سال زراعی جاری، عملیات اجرایی طرح جهش تولید در دیم زار‌ها در ۱۳۱ هزار و ۶۱۵ هکتار از اراضی دیم آذربایجان غربی اجرا شده است.

گروه خبر:به گزارش آراز خبر،رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : از مجموع 131 هزار و 615 هکتار از اراضی دیم زیر کشت اجرای این طرح در استان، در حدود 116 هزار هکتار مربوط به محصول گندم، 15 هزار هکتار محصول جو و مابقی نخود ، عدس ، علوفه دامی و گلرنگ است.

اکبر کرامتی افزود : در قالب اجرای این طرح افزایش بهره‌ وری تمام محصولات زراعی دیم و همچنین افزایش سطح زیرِکشت دیم برخی محصولات نظیر گیاهان علوفه‌ای و دانه‌ها روغنی دیم در تمام مناطق دیم‌کاری استان با توجه به امکانات و شرایط موجود مدنظر قرار گرفته است.

وی اظهار کرد : در پی تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و وزارت جهاد کشاورزی برای جهش تولید در دیمزارهای کشور، به دلیل اهمیت افزایش تولید زارعت های دیم به ویژه گندم و جوو ...، در راستای تداوم خودکفایی در زمینه گندم، طرح جهش تولید دیم زارها در استان نیزبه عنوان یکی از 15 استان پایلوت کشور اجرا می‌شود.

اکبرکرامتی اضافه کرد: به منظور افزایش ضریب مکانیزاسیون در مزارع، تعداد هزار دستگاه عمیق کار دیم و تعداد 350 دستگاه ادوات خاک ورز حفاظتی جهت استفاده در اراضی دیم استان مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: تا کنون 1100 تن بذر گواهی شده گندم و 10 تن بذر جو گواهی شده و 6 هزار و 860 کیلوگرم بذر مصرفی علوفه شامل خلر و ماشک در مزارع دیم مورد استفاده قرار گرفته است.


برچسب ها:

تاریخ: 1400/08/29 10:31 ق.ظ | دفعات بازدید: 2870 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot