ARAZKHABAR.IR

کارشناسان در احقاق حق و صدور رای عادلانه سهم بزرگی دارند


کارشناسان در احقاق حق و صدور رای عادلانه سهم بزرگی دارند رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: کارشناسان دراحقاق حق و صدور رای متقن و عادلانه سهم بزرگی دارند.

به گزارش آرازخبر، علی اکبر گروسی در مراسم تحلیف کارشناسان جدید دادگستری آذربایجان غربی اظهارداشت: اکنون کارشناسان جدید در یک مرحله حساس قرار گرفته اند و در احقاق حق و صدور رای متقن و عادلانه سهم بزرگی خواهید داشت.
گروسی ادامه داد: کارشناسی امر خطیر و پرمسئولیتی است که شما عزیزان در دوران کارآموزی یاد گرفته اید و باید در مقام عمل آنها را اجرا کنید تا در انجام وظیفه شما درست و دقیق عمل نمایید و رسالت خود را انجام دهید.
وی خاطرنشان کرد: باید در حوزه صلاحیت و حوزه علمی و فنی خود نظر بدهید و به قضات در کشف جرم و کشف حقیقت کمک کنید و کارشناس باید در ارائه نظر کارشناسی مراتب نزاکت و ادب و علم را با هم بیامیزد و با دقت نظریه ای متقن و دقیق ارائه کند و کارشناسان باید کارها و نظریات خود را در سوابق خود حفظ کند تا بتواند هر زمان نیاز بود به آن مراجعه کند.
گروسی ادامه داد: در زمانی که کارشناسان بصورت هیات باید ارائه نظر کنند، همگی در موضوع مطروحه ورود کنند و کار را فقط به یک نفر واگذار ننمایند و بقیه فقط امضاء کننده نباشند، و یا هر وقت موضوع به کارشناسی ارجاع شد که در آن صلاحیت ندارد، کارشناس مزبور باید موضوع را به اطلاع دادگاه برساند و دادگاه هر دستوری بدهد وفق آن عمل نماید و یا در جایی که قانون اعلام کرده که از موارد رد کارشناس است، خود کارشناس باید مراتب را به دادگاه اعلام نماید واز ارائه نظ خودداری کند و همینطور باید از هرگونه اظهار نظر قضایی در نظریه های صادره پرهیز نماید و نیز بعضی کلمات که تردید و ظن را به نظریه کارشناس القاء می کند باید مورد استفاده قرار نگیرد و نظریه ها محکم و استوار باشند.
گروسی در پایان متذکر شد: فرایند سوگند در ابتدای کارشناسی نشانگر ویژه و با اهمیت بودن امر کارشناسی است و امروز هم به این منظور در این محفل گرم و صمیمی دور هم جمع شده ایم و کارشناس باید عمل صالح انجام دهد، منظور از عمل صالح برای کارشناس درستکاری – صداقت – توجه به آخرت و عدم نظر به دنیا، پرهیز از رشوه و پرهیز از سفارش و توجه به حضرت حق و صراط مستقیم خداوند است.
این مراسم با سخنرانی رئیس کانون کارشناسان استان ادامه پیدا کرد ودر نهایت حدود 100نفر از کارآموزان کارشناسی که با موفقیت دوره خود را به پایان رسانده بودند در حضور ریاست کل داگستری استان وچند نفر از معاونین ایشان ونیز مسولین کانون کارشناسان استان مراسم تحلیف واجرای سوگند را بجا آوردند و پروانه کارشناسی خود را دریافت نمودند تا رسما امر کارشناسی رسمی را آغاز نمایند.تاریخ: 1398/10/30 09:38 ق.ظ | دفعات بازدید: 6223 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot