ARAZKHABAR.IR

وجود آثاری با قدمت 200 هزار سال در كانی سیب پیرانشهر


وجود آثاری با قدمت 200 هزار سال در كانی سیب پیرانشهر کارشناس باستان شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی گفت: قدیمی‌ترین اثر شناخته شده در محدوده کانی سیب و رودخانه زاب در پیرانشهر به 200 هزار سال قبل از میلاد می‌رسد.
به گزارش آرازخبر، رضا حیدری در هفدهمین گردهمایی باستان شناسی ایران موضوع مطالعات و پروژه کاوش‌های باستان شناسی سد کانی سیب پیرانشهر را برای حضار ارائه کرد.

وی خاطرنشان کرد: در پروژه بررسی‌های باستان شناسی در مجموع 30 محوطه شناسایی شده که در فصل اول 9 محوطه باسشتانی و در فضل دوم نیز 11 محوطه باستان شناسی مورد کاوش و پژوهش قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از 50 باستان شناس در این محوطه‌ها به پژوهش پرداخته‌اند که قدیمی‌ترین اثر شناخته شده در محدوده کانی سیب و رودخانه زاب در پیرانشهر به 200 هزار سال قبل از میلاد می‌رسد.

این کارشناس باستان شناسی ابراز امیدواری کرد: در سال جاری شاهد ادامه مطالعات باستان شناسی در کانی سیب باشیم.

 در ادامه یوسف فلاحیان مطالعات باستان شناسی در تپه کاسی گران پیرانشهر را تشریح و فصل اول این پژوهش را برای حضار ارائه کرد.

وی قدمت این محوطه را متعلق به حدود 6000 قبل از میلاد دانست و گفت: اشیا و دست‌افزارهای انسان‌ در دوران برنز  Borunz آثاری از عضر آهن و بناهای از دوران اسلامی از جمله یافته‌های باستان شناسی در این محوطه می‌باشند.

مطالعات باستان شناسی در سد کان سیب پیرانشهر از سال 95 آغاز و تاکنون ادامه دارد و یکی از بزرگترین پژوهش‌های باستان‌شناسی ایران در حوزه نجات‌بخشی است که به صورت مشترک از سوی پژوهشکده  باستان شناسی کشور و اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی در شهرستان پیرانشهر در حال انجام است.

 


برچسب ها: پیرانشهر

تاریخ: 1398/12/05 12:27 ب.ظ | دفعات بازدید: 4462 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot