ARAZKHABAR.IR

نقش سازنده تشکلهای فعال در بخش کشاورزی در افزایش صادرات


نقش سازنده تشکلهای فعال در بخش کشاورزی در افزایش صادرات رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بر نقش سازنده تشکلهای توانمند و فعال در بخش کشاورزی در توسعه کشاورزی پایدار و رونق تولیدات داخلی و افزایش صادرات تاکید کرد.

به گزارش آرازخبر ، رسول جلیلی در جلسه شورای راهبردی بخش کشاورزی استان که به منظور رسیدگی و رفع مشکلات و موانع تولید و صادرات محصولات کشاورزی استان با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به سیمای بخش کشاورزی استان اظهار داشت: ۴۷ درصد متوسط درآمد سرانه کشور در آذربایجان غربی تولید می شود که باید با سرمایه گذاری مناسب در این بخش از این ظرفیت مهم به نحو بهینه استفاده شود.

جلیلی با تأکید بر لزوم تقویت تشکل‌های کشاورزی  در جهت توسعه پایدار بخش در استان بیان کرد:  توسعه کشاورزی قراردادی و حمایت از  زنجیره‌ها به ثبات و پایداری تولید کمک می‌کند و ارزش‌افزوده بالاتری را برای فعالان  این بخش ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه 370 واحد سردخانه ذخیره سازی محصولات کشاورزی با ظرفیت 980 هزار تن در استان فعال است ، گفت: سالانه ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این استان تولید و روانه بازارهای مصرف می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه ارتقای شاخص های توسعه استان در گرو توسعه پایدار بخش کشاورزی است، اضافه کرد: 294 کارخانه تولیدی در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان فعال است که ۴ میلیون و ۱۰۰ هزارتن محصول کشاورزی در این واحدها فراوری ، بسته بندی و روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی می شود.

جلیلی خاطر نشان کرد: خرد بودن اراضی کشاورزی و نبود آمار و اطلاعات پایه از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی استان است که در این راستا تا کنون در سطح ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان طرح کاداستر اجرا شده است که در نطر داریم این طرح را در سطح یک میلیون هکتار از اراضی استان اجرا کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد:  باید به ‌منظور برنامه‌ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان، تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید گردآوری و تهیه شود.


برچسب ها:

تاریخ: 1398/09/06 10:43 ق.ظ | دفعات بازدید: 2508 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot