ARAZKHABAR.IR

منتظر دریافت پاسخ رسمی آمریکا هستیم


منتظر دریافت پاسخ رسمی آمریکا هستیم گروه خبر: ناصر کنعانی گفت: این آمریکاست که باید اثبات کند، رژیمی بحران آفرین نیست و به قوانین بین المللی پایبند است.

باشگاه خبرنگاران  نوشت:سخنگوی وزارت امور خارجه  در نشست خبری امروز صبح خود در ابتدا از میزبانی شایسته و کریمانه دولت و ملت  عراق از زائران اربعین حسینی (ع) از جمله زائران ایرانی  تشکر و قدردانی کرد.

ناصر کنعانی در ادامه به مسئله کمبود گاز در اروپا اشاره کرد و گفت: باتوجه به نیاز اروپا به انرژی آنها می بایست از ظرفیت های موجود در جهان استفاده کنند که در این راستا ایران نیز که به طور طبیعی یکی از بازیگران بزرگ بازار انرژی است، می تواند بخشی از نیاز بازار های جهانی را برای علاقه مندان تامین کند اما اینکه اروپا چرا با وجود مشکلات فراوان نمی خواهد از ظرفیت انرژی ایران استفاده کند باید از دولتمردان اروپایی سوال کرد.

ناصر کنعانی در ادامه به قضیه گزارش جدید آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران نیز  گریزی زد و گفت: گزارش‌های آژانس انرژی اتمی دال بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران است و در مورد امور پادمانی به همان اندازه که ایران حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته ای بوده و هست به همان اندازه نیز به عدم اشاعه پایبند است و به اجرای غیر تبعیض آمیز و بی طرفانه نظام پادمان‌ها توسط آژانس تاکید دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: ما همواره تاکید کردیم آژانس باید به وظایف خود به صورت حرفه‌ای و فارغ از فشارهای طرف ثالث به خصوص در ارتباط با اتهامات بی اساسی که از سوی یک رژیم غیرپایبند و غیر عضو در نظام پادمان‌ها اجتناب کند .

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه تروئیکای اروپا، این بیانیه را یک موضع نادرست و نسنجیده در یک زمان نادرست عنوان کرد.

ناصر کنعانی همچنین گفت: جای تاسف دارد صادرکنندگان سه گانه این بیانیه به جای پاسخ مثبت به اقدامات سازنده ایران در مسیر دستیابی به توافق و به جای تشکر و قدردانی در همکاری با آژانس متاسفانه تحت تاثیر رژیمی قرار گرفتند که عضو هیچ کدام از نظام‌های پادمانی آژانس نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات لغو‌تحریم‌ها نیز بابیان اینکه ضرورت دارد، آمریکا رفتار سازنده‌ای را برای انجام توافق در پیش بگیرد، گفت: ایران به هیچ وجه موضوعات جدید مانع توافق را مطرح نکرده است و این آمریکاست که باید اثبات کند، رژیمی بحران آفرین نیست و به قوانین بین المللی پایبند است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران درخواستی مبنی بر تعویق مذاکرات لغو‌تحریم‌ها تا بعد از انتخابات میا‌ندوره‌ای آمریکا گفت: تاکنون چنین درخواستی را دریافت نکرده‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد دوباره اتهامات مطرح شده مبنی بر حمله سایبری ایران به آلبانی گفت:  به نظر می‌رسد که در این زمینه شاهد یک  سناریوی طراحی شده  علیه ایران هستیم اما جمهوری اسلامی ایران قویا این اتهامات را رد می کند و به دولت آلبانی توصیه می‌کند که منافع  ملی و مردم خود را  فدای اهداف سیاسی آمریکا ، رژیم صهیونسیتی و طرف ‌های ثالث دیگر نکند.

ناصر کنعانی همچنین در پاسخ به سوال مطرح شده مبنی بر انتشار برخی اخبار مبنی بر آزادی خدمه  نفت‌کش‌های توقیف شده یونانی در ایران گفت: تا این لحظه خبر رسمی و تایید شده‌ای در این ارتباط ندارم اما انتظار می‌رود در سایه ارتباطاتی که بین دو کشور وجود دارد در آینده شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اجلاس پیش روی سازمان همکاری‌های شانگهای نیز با بیان اینکه سازمان شانگهای به عنوان یک سازمان چند جانیه منطقه ای ظرفیتهای زیادی در حوزه اقتصادی، تجاری، صنعتی، فنی، ترانزیت و انرژی دارد، گفت: گام‌های اجرایی برای عضویت رسمی و عملی ایران در سازمان شانگهای در حال طی شدن است.

وی افزود: ایران به عنوان کشور مهم منطقه‌ای دارای منابع مهم انرژی و ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی است و به دلیل قرار گرفتن در مسیر مهمترین کریدور بین المللی موسوم کریدور بین المللی شمال - جنوب ظرفیت‌های زیادی دارد که می‌تواند در اهداف سازمان قرار بگیرد؛ عضویت در سازمان یک مصلحت و منفعت دو سویه است.

به گفته ناصر کنعانی، روند عضویت در حال تکمیل است و در نشست آتی سازمان شانگهای یادداشت تعهدات ایران برای دریافت جایگاه دولت عضو سازمان به صورت رسمی امضا می‌شود و نشستهای دو و چند جانبه بین روسای جمهور مختلف برگزار خواهد شد.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/06/21 06:51 ب.ظ | دفعات بازدید: 4483 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot