ARAZKHABAR.IR

فعالیت 8 شهرک کشاورزی درآذربایجان غربی


فعالیت 8 شهرک کشاورزی درآذربایجان غربی مدیر شهرک‌های کشاورزی آذربایجان‌‌غربی گفت: تعداد 216 هزار و 278 نفر بهره بردار در بخش کشاورزی استان فعالیت می کنند که 6 درصد از این بهره‌برداران در عرصه واحدهای گلخانه‌ای فعال هستند.

به گزارش آرازخبر ، سعید جفایی در جلسه ستاد توسعه شهرک های کشاورزی استان با ابراز تاسف از اینکه 50 درصد بهره‌برداران کشاورزی استان کم‌سواد یا بی‌سواد هستند، اظهار کرد: این مسئله نشان می‌دهد که برای انتقال فناوری و کشاورزی پیشرفته  به کشاورزان که گلخانه نیز یکی از این مباحث است، باید بیش از پیش تلاش شود.

جفایی تصریح کرد: 6 درصد شهرک های گلخانه ای در کشور در استان قرار گرفته است که 5 درصد جمعیت شاغل در واحدهای گلخانه ای کشور در این واحدها به صورت مستقیم مشغول به کار هستند.

وی با اشاره با بیان اینکه گلخانه، صنعتی نوپا در استان و کشور است گفت: سیر تکاملی صنعت گلخانه در کشور به سرعت در حال افزایش است و استان‌های مختلف کشور این مقوله را آغاز کرده و در آذربایجان‌غربی نیز فعالیت‌های مربوط به آن وضعیت مطلوبی دارد.

این مسئول اضافه کرد: کشت در فضای آزاد، تولید بیش از یك محصول در سال، افزایش كیفیت و هزینه محصول تولیدی بدلیل كنترل دقیق آفات و بیماری ها با روش های كنترل بیولوژیكی و كاهش مصرف سموم ،صرفه جویی در مصرف آب و همچنین ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای جوانان و دانش آموختگان بخش كشاورزی از مزایای استفاده از کشت های متراکم گلخانه ای است.

جفایی با تاکید بر کاهش هزینه‌های تولید در واحد سطح در گلخانه ها تصریح کرد: افزایش درآمد تولیدکنندگان، توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های کشاورزی و حمایت و پشتیبانی از توسعه بازار و بازاریابی نیز در ایجاد واحدهای گلخانه ای مدنظر است .

وی با بیان اینکه در حال حاضر 8 شهرک کشاورزی در استان وجود دارد، اضافه کرد: این شهرک‌ها شامل هشت شهرک گلخانه‌ای در سطح 477هکتار که دارای 554 واحد گلخانه ای و یک شهرک گلخانه‌ای بخش خصوصی در سطح 16 هکتار هستند.

جفایی تاکید کرد: در راستای توسعه شهرک‌های کشاورزی در استان، در حال حاضر بیش از 500هکتار از عرصه‌های ملی واقع در محدوده منطقه آزاد ماکو و شهرهای شمالی استان برای ایجاد واحدهای گلخانه‌ای شناسایی و امکان‌سنجی شده است.

وی اضافه کرد: بیشترین تولید محصولات گلخانه‌ای در آذربایجان‌غربی به ترتیب گوجه‌فرنگی، هندوانه، پیاز و خربزه و ... است و عمده شهرستان‌های فعال تولید کننده در زمینه تولید محصولات گلخانه‌ای، ارومیه، میاندوآب، سردشت و پلدشت و بوکان و شاهین دژهستند.


برچسب ها:

تاریخ: 1398/07/28 09:26 ب.ظ | دفعات بازدید: 371 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot