ARAZKHABAR.IR

غوغای کمبود نان در ارومیه و سرگردانی مردم


غوغای کمبود نان در ارومیه و سرگردانی مردم آراز خبر- کمبود نان در ارومیه سبب سرگردانی مردم تشکیل صف‌های طولانی مقابل مغازه‌های نانوایی شده است.

آراز خبر- کمبود نان در ارومیه سبب سرگردانی مردم تشکیل صف‌های طولانی مقابل مغازه‌های نانوایی شده است.

 کاهش سهمیه آرد نانوایان و بدنبال آن کمبود نان در ارومیه موجب تشکیل صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌های ارومیه شده است و مردم سرگردان به دنبال نان از نانوایی به نانوایی دیگر می روند شاید بتوانند نانی بر سر سفره ببرند.

شهروندان ارومیه برای تهیه ۱۰ عدد لواش باید ساعت‌ها در صف بمانند که اگر سهمیه آرد تمام نشود شاید بعد از چند ساعت در صف ماندن بتوانند نان مورد نیاز خود را تهیه کنند.

رئیس اتحادیه نانوایان آذربایجان غربی مدعی است ارزانی نان در ارومیه موجب تشکیل صف‌های طولانی مقابل نانوایی‌های این شهر شده است و اگر قیمت نان اصلاح یا افزایش پیدا کند این صف ها برچیده می‌شود.

اما در سوی دیگر شهروندان از کمبود نان در شهر و نانوایان از کاهش سهمیه آرد خود گلایه‌مند هستند.

شهروندان می گویند: برای خرید نان لواش باید سه ساعت در صف منتظر بمانند که اگر سهمیه نانوایی تمام نشود بتوانند نان خریداری کنند.

آنها مدعی هستند: مشکل کمبود نان فقط مختص نانوایی‌های لواش نبوده و نانوایی های سنگک و بربری نیز ساعات پخت روزانه خود را کاهش داده‌اند.

در سوی دیگر نانوایان مدعی هستند؛ سهمیه آرد آنها کاهش پیدا کرده و دیگر مانند سابق نمی‌توانند به مشتریان خود خدمات ارائه کنند.

ماجرای کاهش سهمیه آرد نانوایی ها و کمبود نان در ارومیه‌ چنان حاد شده که صدای نمایندگان مجلس را نیز درآورده و ۲  نماینده ارومیه در  مجلس از کمبود نان در  آذربایجان غربی  انتقاد کردند.

سلمان ذاکر، نماینده ارومیه در جلسه علنی مجلس در تذکری اظهار کرد: شاهد کمبود آرد در استان آذربایجان غربی هستیم چرا که سهمیه آرد در این استان را کم کرده‌اند.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر نهاده‌های دامی به استان آذربایجان غربی نرسیده و مردم با مشکل مواجه شده‌اند لازم است دستوراتی داده شود.

روح الله حضرت پور رئیس مجمع نمایندگان استان نیز در نامه‌ای به رئیس جمهور از کاهش ۲ هزار و ۵۰۰ تنی سهمیه آرد استان انتقاد کرده و گفته است: اگر مشکل کاهش سهمیه آرد نانوایان  و کمبود نان در استان خبر نشود نمایندگان از راهکارهای قانونی استفاده خواهند کرد.

نماینده ولی فقیه در استان نیز در خطبه‌های هفته گذشته نمازجمعه از مسوولان به دلیل مشکلات در حوزه نان انتقاد کردند.

عماری فرماندار ارومیه در این باره گفت:در روزهای اخیر ایجاد صف‌های طولانی در مقابل برخی نانوایی ها باعث مشکلاتی شد که با ورود دستگاه‌های متولی مشکل در حال برطرف شدن است.

وی تاکید کرد:کاهش سهمیه نانوایان متخلف و افزایش مصرف نان دو دلیل عمده ایجاد این صف‌ها می‌باشد که با توزیع آرد مازاد و ترمیمی تلاش شد مشکل برطرف شود.

عماری یادآور شد:هرساله با آغاز فصل کشاورزی مصرف نان افزایش پیدا ‌میکند و از آن‌جا که سیستم هوشمند نصب شده در نانوایی ها به صورت سیستمی سهمیه متخلفین را کاهش می‌دهد، همین امر باعث ایجاد بی نظمی در حوزه عرضه نان شده است.

فرماندار ارومیه همچنین ضمن تاکید بر لزوم ایجاد واحدهای نان صنعتی در استان افزود:باید تعداد واحدهای نان صنعتی در استان افزایش پیدا کند که در این صورت هم نظارت آسان‌تر خواهد بود هم تنوع نان مصرفی مردم افزایش می‌یابد،دولت نیز برای ایجاد واحدهای نان صنعتی تسهیلات خوبی در نظر گرفته است.

الله وردی حسن‌زاده رئیس اتحادیه نانوایان در شهرستان ارومیه نیز با اشاره به صف‌های طولانی در نانوایی‌ها اظهار داشت: در حاضر در فصل کار قرار داریم و بسیاری از کارگران فصلی مشغول به فعالیت در کشاورزی و ساخت و ساز و عملیات عمرانی است که به طبع آن مصرف نان افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: علاوه بر افزایش مصرف نان باید توجه داشت هر خانواده بیش از مصرف روزانه خود اقدام به خرید نان کرده که این اقدام موجب طولانی شدن صف‌ها در نانوایی‌ها می‌شود.

وی در خصوص کاهش سهمیه آرد نانوایی‌ها یادآور شد: سهمیه آرد برخی از نانوایی‌ها مانند سنگک‌پزی‌ها کاهش یافته و بیشتر لواش‌پزی‌ها همان سهمیه نان خود را دریافت می‌کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی  نیز با اشاره به اینکه کاهش سهمیه آرد نانوایی‌ها به علت شناسایی سیستمی تخلفات در برخی واحدها بود، گفت: قسمتی از سهمیه آرد اختصاص یافته، به نان تبدیل نشد و همین امر باعث کاهش آرد سهمیه استان شد.

جواد کرمی افزود: باید توجه داشته باشیم که کاهش سهمیه صورت گرفته در نانوایی‌ها به علل مختلف از جمله مطابقت نداشتن مقدار فروش، فروش آرد خارج از شبکه، استفاده از کارت‌های تکراری و حتی کشیدن کارت بعد از ساعت ۱۲ شب در برخی نانوایی‌ها بوده است.

وی با اشاره به اجرای طرح نانینو (هوشمند سازی فروش نان) اضافه کرد: در قالب این طرح، میزان سهمیه آرد، میزان فروش روزانه و تعداد قرص نان تولید شده از آرد اختصاص یافته کاملا مشخص بوده و در نتیجه تناقص‌ها نمایان و سهمیه آرد متخلفان کم می‌شود.

کرمی با بیان اینکه لیست نانواهای متخلف را در اختیار داریم، ادامه داد: برخی از این اقدامات که توسط نانوایی‌ها صورت گرفت، باعث شد تا آرد اختصاص یافته به نان تبدیل نشود و در نتیجه از مرکز کشور تصمیم به کاهش سهمیه آرد این واحدها گرفته شد.

معاون استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه البته می‌شد با تذکر اولیه به نانواهای مختلف، جلوی برخی تخلفات را گرفت و سپس اقدام به کاهش سهمیه به صورت سیستمی کرد، گفت: با صحبتی که با مسوولان طرح نانینو در مرکز کردیم، مقداری از سهمیه کاهش یافته را برگرداندند و از همین امشب، این سهمیه به تعدادی از نانوایی‌های شلوغ شهر ارومیه و دیگر شهرها تخصیص داده می‌شود.

کرمی با تاکید بر اینکه باید برای جلوگیری از کاهش سهمیه نانوایی‌ها به سمت فروش درست و مبتنی بر سیستم و تبدیل آرد به نان حرکت کنیم، اظهار کرد: ادامه این روند توسط برخی نانوایی‌ها، موجب کاهش روز افزون سهمیه آرد استان خواهد شد زیرا این امر به صورت سیستمی از مرکز شناسایی و هدایت می‌شود.

وی با بیان اینکه در این مدت به علت فعالیت مناسب، سهمیه برخی نانوایی‌ها هم اضافه شد ولی این اضافه شدن، قابل توجه نبود، یادآور شد: کاهش سهمیه آرد منجر به بروز صف مقابل نانوایی و ایجاد مشکل برای مردم به عنوان مصرف کنندگان اصلی می‌شود.

کرمی با اشاره به اینکه رژیم غذایی در حوزه استفاده از نان در آذربایجان غربی با بسیاری از استان‌ها متفاوت است، افزود: طرح جدید (نانینو) در خصوص اختصاص سهمیه آرد به نانوایی‌ها، طرح خوبی است ولی ضمن آماده بودن زیرساخت‌ها باید نانوایان توسط اتحادیه مربوطه توجیه شده و تذکرات لازم برای جلوگیری از تخلفات از سوی بازرس‌های جهاد کشاورزی و اتحادیه صنفی داده شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: دلیل بخشی از صف‌ها مقابل نانوایی ها در ارومیه فقط کاهش سهمیه آرد نیست بلکه برخی گزارشات حاکیست افرادی با سوء استفاده از قیمت نان لواش با قیمت آزاد فروش آن، اقدام به حضور خانوادگی در صف و تهیه این نوع نان برای فروش به سوپرمارکت‌ها می‌کنند که در این خصوص نیز باید تدابیر لازم از سوی متولیان امور نظارتی اتخاذ و اجرایی شود.

از ابتدای سال ۱۴۰۲ کمبود نان و مرغ در ارومیه موجب تشکیل صف‌های طولانی در این شهر شده و شهروندان  مجبور هستند برای خرید نان و مرغ منجمد دولتی ساعت‌ها  در صف بمانند به نظر می‌رسد این مشکلات نشات گرفته از کم کاری و ضعف مدیریتی برخی دستگاه‌ها است که موجب کلافگی مردم در این روزها شده است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/03/02 03:45 ب.ظ | دفعات بازدید: 3765 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot