ARAZKHABAR.IR

عشایر، بهره‌برداران ۵۵ درصد عرصه‌های منابع طبیعی آذربایجان‌غربی هستند


عشایر، بهره‌برداران ۵۵ درصد عرصه‌های منابع طبیعی آذربایجان‌غربی هستند آراز خبر- مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: ۵۵ درصد از عرصه‌های منابع طبیعی استان با یک میلیون و ۶۵۰ هزار هکتار مساحت در اختیار عشایر و تولیدات آنان است.

علی ناجی روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز ملی روستا و عشایر افزود: عشایر استان با بهره گیری از این منابع طبیعی سالانه ۵۰ هزار تن شیر و ۱۵ هزار تن گوشت قرمز تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند که از این منظر، استان به ترتیب دارای رتبه‌های اول و سوم کشوری هستند.

وی با اشاره به موضوع گردشگری و بوم گردی عشایر اظهار کرد: در راستای توانمندسازی جمعیت عشایر این موضوع را هم پیگیر هستیم تا از ظرفیت‌های فعلی به نفع عشایر استفاده کنیم و آموزش و توانمندسازی جامعه هدف نیز در این راستا دردست اجراست.

مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی با بیان اینکه استفاده از فن‌آوری‌های نوین برای عشایر مورد توجه است، اظهار کرد: یک‌هزار پنل خورشیدی در اختیار استان است که ۱۵۶ مورد آن امسال تهیه و با همکاری اداره توزیع برق در اختیار آنان قرار داده شده‌است.

ناجی با اشاره به اینکه ۲۳۰ هزار تن محصولات کشاورزی نیز توسط عشایر استان تولید و روانه بازار می‌شود، ادامه داد: عشایر آذربایجان غربی در زمینه تولیدات صنایع دستی و محصولات داری و غیرداری نیز موفق بوده‌اند و در ردیف استان های موفق هستیم.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های سوادآموزی و ارتقا و پوشش آموزش تحصیلی مناطق عشایری اضافه کرد: با آموزش و پرورش در این زمینه همکاری و تعامل خاص داریم؛ اداره عشایر استان پیگیر این مسائل است و در زمینه تحصیل دانش آموزان و همزمانی امتحانات با کوچ نیز برنامه ریزی‌های لازم انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بیش از یک‌هزار کیلومتر ایل‌راه داریم که همه ساله مورد استفاده و مرمت است، افزود: امسال ۵۵۰ کیلومتر ایل‌راه در استان قبل از آغاز فصل کوچ احداث شده است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/07/12 12:51 ب.ظ | دفعات بازدید: 2040 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot