ARAZKHABAR.IR

رتبه اول آسیا برای چشم بادامی ها باقی ماند


رتبه اول آسیا برای چشم بادامی ها باقی ماند تیم ملی فوتبال ایران توانست با پیروزی برابر ولز، به رتبه بیستم آسیا بازگردد، اما صدر آسیا همچنان در اختیار ژاپن است.

گروه خبر:به گزارش آراز خبر،با پایان دیدار‌های روز گذشته مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، تیم ملی ایران توانست به لطف پیروزی مهم برابر ولز، جهش بزرگی در جدول رنکینگ آنلاین فیفا داشته باشد و با جبران شکست برابر انگلیس، تفاضل امتیازات خود از این ۲ دیدار را مثبت کند. بعد از باخت تلخ برابر انگلیس، ملی پوشان به رتبه ۲۶ دنیا سقوط کردند، اما برتری دیروز مقابل یاران گرت بیل، ایران را به رنک بیستم دنیا برگرداند.

فیفا چند سالی است که فرمول‌های از پیش تعیین شده‌ای را برای محاسبه امتیاز تقابل ۲ تیم مختلف، در دستور کار قرار داده که این امتیازات، رابطه کاملا مستقیم با جایگاه تیم‌های ملی در رنکینگ دارد. به طور مثال، تیم مطرحی مانند برزیل که در جایگاه نخست قرار دارد، با پیروزی برابر تیمی مانند ایرلند که در رده ۵۰ دنیاست، امتیاز کمتری را کسب می‌کند، اما در صورت برتری ایرلند، آن‌ها امتیاز بسیار بیشتری را به دست می‌آورند که می‌تواند زمینه ساز صعود آن‌ها در این رنکینگ شود.


در جدول رتبه بندی فیفا، ارزشمندترین تورنمنت ممکن، رقابت‌های جام جهانی است. به عنوان مثال، انجام بازی دوستانه خارج از روز‌های فیفا، دارای وزن ۵ است. یعنی امتیاز حاصل از تقابل یک بازی، چه مثبت و چه منفی، در عدد ۵ ضرب می‌شود. بازی‌های دوستانه در تقویم فیفا وزن ۱۰ را دارد. دیدار‌های لیگ ملت‌های اروپا وزن ۱۵ دارد، ارزش محاسبه شده برای بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۵ است، اما هر دیدار جام جهانی، وزن ۵۰ را دارد که ارزش این تورنمنت را نسبت به سایر بازی‌های ملی نشان می‌دهد.


شکست تیم ملی برابر انگلیس، باعث شد تا ایران ۱۷.۳ امتیاز منفی کسب کند. کافیست این را با امتیازات منفی دیدار‌های دوستانه مقایسه کنید. در تقابل برابر تونس که با شکست ملی پوشان همراه شد و ۲.۷۸ امتیاز منفی و شکست مقابل الجزایر ۵.۸ امتیاز منفی را برای تیم ملی به همراه داشت. در نهایت، شکست برابر انگلیس سبب شد تا تیم ملی از رتبه بیستم به رتبه ۲۶ دنیا سقوط کند.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/09/04 01:24 ب.ظ | دفعات بازدید: 3815 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot