ARAZKHABAR.IR

اصناف پردرآمد راه دور زدن سامانه مودیان مالیاتی را بلدند


اصناف پردرآمد راه دور زدن سامانه مودیان مالیاتی را بلدند آراز خبر-نماینده مردم ماکو و چالدران و پلدشت و شوط در مجلس گفت: دلیل پرداخت مالیات کم برخی اصناف، استفاده نکردن از دستگاه‌های پوز است و از راه‌های دور زدن پرداخت مالیات استفاده می‌کنند.

محمد علی‌پور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره فرار مالیاتی برخی از اصناف گفت: قانون پرداخت مالیات برای تمام فعالین اقتصادی و اصناف در حال فعالیت در کشور وجود دارد. مشکلات ما در زمینه دریافت مالیات تا زمانی که سامانه مودیان مالیاتی فعال نشده بود و مالیات‌ها علی‌الراس دریافت می‌شد وجود داشت.

وی بیان کرد: در گذشته اخذ مالیات دستی بود، اما در حال حاضر اخذ مالیات سامانه‌ای است. تراکنش‌های مالی اصناف نشان می‌دهد که آن‌ها چقدر درآمد دارند و چه میزان مالیات بابت این درآمد باید بپردازند. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: برخی از اصناف هستند که خارج از این سیستم فعالیت می‌کنند و به این وسیله نمی‌توان از آن‌ها مالیات اخذ کرد. 

علی‌پور بیان کرد: سال گذشته با افزایش ۶۰ درصدی درآمد‌های مالیاتی مواجه شدیم. اینکه اخذ مالیات را برای اقشار خاصی بیش از حد سخت کنیم و در مقابل گروه‌های دیگری بیش از اندازه مالیات بپردازند، اصلا درست نیست. 

وی توضیح داد: در گذشته خیلی اعتراض داشتیم که مودیان مالیاتی به صورت سلیقه‌ای مالیات‌ها را اخذ می‌کنند، اما در حال حاضر با سامانه‌ای شدن اخذ مالیات‌ها دریافت مالیات کاملا عادلانه است.

نماینده مردم ماکو و چالدران و پلدشت و شوط در مجلس با بیان اینکه برخی از اصناف همچنان از راه‌هایی برای دور زدن مالیات استفاده می‌کنند، اظهار کرد: برخی از مشاغل خاص مثل آرایشگران، رستوران‌داران، طلافروشان و بنگاه‌های املاک که درآمد‌های خیلی بالایی دارند به‌دلیل متصل نشدن به سامانه مودیان مالیاتی همچنان مالیات‌های خیلی جزئی می‌پردازند. 

علی‌پور ادامه داد: به‌عنوان مثال بخش شفاف اقتصاد مثل کارمند و کارگر با ماهی ۱۰ میلیون حقوق، سالانه ۱۲ میلیون مالیات می‌پردازد، اما مشاغل پردرآمدی مثل آرایشگاه‌های زنانه سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مالیات می‌پردازند. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دلیل پرداخت این مالیات کم، استفاده نکردن از دستگاه‌های پوز است و از راه‌های دور زدن پرداخت مالیات استفاده می‌کنند.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/08/26 06:29 ق.ظ | دفعات بازدید: 3057 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot