ARAZKHABAR.IR

آمادگی ۶۷ مرکز برای خرید گندم مازاد بر مصرف زارعان در آذربایجان غربی


آمادگی ۶۷ مرکز برای خرید گندم مازاد بر مصرف زارعان در آذربایجان غربی آراز خبر-رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۲۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان این استان از آغاز فصل برداشت این محصول در استان به صورت خرید تضمینی، خریداری شده‌ و این روند در ۶۷ مرکز خرید ادامه دارد.

آراز خبر-رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۲۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان این استان از آغاز فصل برداشت این محصول در استان به صورت خرید تضمینی، خریداری شده‌ و این روند در ۶۷ مرکز خرید ادامه دارد.

خسرو شهبازی اظهار داشت: قیمت خرید تضمینی گندم ۱۵ هزار تومان در ازای هر کیلوگرم است و البته ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بابت گندم، یک هزار و ۵۰۰ تومان یارانه و ۲ هزار تومان نیز در ازای تحویل محاسبه شده است که در صورت افزایش قیمت این محصول در شورای قیمت گذاری ما به تفاوت آن به حساب زارعان واریز خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: جهاد کشاورزی و تشکل‌های کشاورزی پیگیر موضوع قیمت‌ها هستند تا در صورت افزایش، موضوع به کشاورزان اعلام شود.

وی با بیان اینکه امسال ۳۹۴ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت گندم قرار دارد، گفت: ۱۰۴ هزار هکتار از گندم زارهای استان به صورت کشت آبی و بقیه دیم هستند.

وی تاکید کرد: درسال گذشته ۶۷۳ هزار تن گندم در استان تولید و ۴۵۰ هزار تن خریداری شد که امسال پیش بینی تولید ۸۲۵ هزار تن با ۵۴۵ هزار تن پیش بینی خرید این محصول است.

شهبازی با بیان اینکه ۶۷ مرکز در کل استان آماده خرید هستند، اظهار کرد: امسال چهار مرکز خرید گندم به مجموع مراکز خرید افزوده شده و ساعت کار خرید هم امسال نامحدود و از هشت صبح تا هشت شب است.

این مسئول بیان کرد: ارقام گندم کشت شده در استان آذربایجان غربی هم شامل ارقام پیشگام، میهن، حیدری، حیران و زرینه و ارقام دیم شامل واران، صدرا، باران، هما، هشترود و آذر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی یادآور شد: طبق بررسی‌های انجام شده و با توجه به وضعیت مزارع استانی پیش بینی می‌شود تولید گندم ۲۰ درصد در سال ‌جاری افزایش داشته باشد.

به گفته وی، مبارزه با علف‌های هرز، اجرای طرح جهش تولید در گندم زارها و مبارزه با آفات و امراض از جمله اقداماتی است که در مسیر دستیابی به افزایش تولید در این محصول استراتژیک و تامین امنیت غذایی مردم انجام گرفته است.

شهبازی با اشاره به اینکه مبارزه با آفت سن گندم نیز در سطح ۱۹۹ هزار هکتار از اراضی گندم زار استان انجام شده گرفته ست، افزود: ۱۲۰ هزار هکتار آن مبارزه با سن مادری بوده تا از این طریق بتوان میزان افت را در مزارع برای سال بعد تقلیل داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی درباره مبارزه با علف‌های هرز در مزارع گندم هم گفت: این عملیات در ۲۳۰ هزار هکتار از گندم زارهای استان محقق شده است.

 


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/11 01:23 ب.ظ | دفعات بازدید: 2745 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot