ARAZKHABAR.IR

آجرهای ۲۸۰۰ ساله قالایچی به نمایش گذاشته می شود


آجرهای ۲۸۰۰ ساله قالایچی به نمایش گذاشته می شود گروه خبر:معاون میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی گفت: آجرهای لعاب‌دار ۲۸۰۰ ساله قلایچی در موزه باستان‌شناسی ارومیه در معرض دید عموم قرار می گیرد.

به گزارش آراز خبر،داوود فرازی افزود: ۴۹ قطعه آجر لعاب‌دار بسیار ارزشمند تاریخی ۲۸۰۰ ساله قالایچی بوکان به مدت یک ماه در موزه باستان‌شناسی ارومیه به زودی به نمایش گذاشته می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر از این آثار بازدید کنند.

معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی می گوید: آجر‌های لعاب‌دار قلایچی پس از تلاش‌های انجام گرفته دو سال پیش از کشور سوییس به ایران بازگردانده شد.

وی ادامه داد: نوروز امسال نیز نمایشگاه آجر‌های قالایچی در موزه ملی ایران برپا شده بود و در تیر ماه این آجر‌ها به مکان کشف آن‌ها در بوکان منتقل و به مدت یک ماه در موزه مفاخر این شهرستان در معرض دید عموم قرار گرفت که در روزهای گذشته به ارومیه منتقل شدند.

تپه قالایچی بوکان دارای یک لایه فرهنگی مربوط به مانایی‌ها است و تاکنون چندین ساختمان از این دوره مورد مطالعات باستان‌شناسی قرار گرفته شده که ساختمان اول در مرکز تپه واقع شده و دارای اتاق‌های متعدد بوده که در کف و دیوار نقاشی‌های گیاهی، هندسی و انسانی داشته است.

 

تپه قالایچی مربوط به عصر آهن است که در شهرستان بوکان و در روستای قالایچی واقع شده است؛ این اثر در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۲۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

حدود ۴۰۰ آجر لعابدار در این منطقه تاکنون کشف شده است که نشان از اهمیت بالای قالایچی و به احتمال زیاد این منطقه همان شهر "زیرتو" یا "ایزیرتو" پایتخت مانایی‌ها است.


برچسب ها:

تاریخ: 1401/05/06 07:31 ق.ظ | دفعات بازدید: 6341 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot